USA-Polska. Republikanie: trzeba wyjaśnić katastrofę smoleńską

McCain – jeden z najbardziej wpływowych amerykańskich senatorów – stworzył też najbardziej spójny obraz zmian w zagranicznej polityce USA. Obecnie republikanów (ale i część demokratów) niepokoi to, że Stany Zjednoczone wszędzie przegrywają, a Ameryka jest w odwrocie. Sam McCain wylicza długą listę „niepowodzeń dyplomacji”: kolejna klapa rozmów pokojowych na Bliskim Wschodzie, rosnące z miesiąca na miesiąc zagrożenie ze strony Korei Północnej (która otwarcie testuje swoje rakiety balistyczne i ładunki jądrowe), „obojętność Chin” na amerykańskie argumenty, nieumiejętność powstrzymania hegemonistycznych zapędów Iranu w regionie.

„Potrzebujemy więcej realizmu w stosunkach z Rosją – mówi McCain – gdy mówimy o ostatniej historii naszych stosunków, o znaczących ograniczeniach rosyjskiej potęgi, o różnicach interesów między USA i Rosją, o braku wspólnych wartości” (USA i Rosji). Senator ze złością mówił i mówi o tym, że obecna administracja – w stosunkach z Rosją – żyje w świecie iluzji i oddaje pozycja za pozycją, nie dostając nic w zamian.

Nie ostatnie miejsce na liście McCaina (i innych republikanów, których interesuje polityka zagraniczna) zajmuje problem pod nazwą „obrona antyrakietowa i Rosja”. Administracja Obamy odstąpiła od realizacji porozumienia wynegocjowanego przez prezydenta Busha z Czechami i Polską (z perspektywy Waszyngtonu nie widać pewnie tak drobnego szczegółu jak minister Sikorski i torpedowanie przez niego tej umowy), otrzymując w zamian od Rosji stałe weto na budowę obrony w Europie. Ponieważ jednak Iran nadal rozwija swój program atomowy (przy współpracy z Rosją), sprawa staje się poważna. Republikański Waszyngton widzi to tak: z jednej strony Moskwa sprzeciwia się budowie w Europie obrony antyrakietowej (która ma chronić USA!), z drugiej – wspiera państwo, z powodu którego ta obrona ma powstać. Jakby tego było mało, prezydent Obama obiecuje ówczesnemu jeszcze prezydentowi Miedwiediewowi „większą elastyczność” w sprawie...
[pozostało do przeczytania 45% tekstu]
Dostęp do artykułów: