Cieplej i bezpieczniej. Rząd pomaga właścicielom budynków w remoncie i ocieplaniu nieruchomości

Termomodernizacja wiąże się z inwestycją i poniesieniem kosztów, ale to jednorazowy wydatek. W efekcie zyskamy o wiele cieplejszy budynek, a wydatki na ogrzewanie będą o ponad 60 proc. niższe.

O tym, jak bardzo opłaca się przeprowadzić termomodernizację domu, możemy się przekonać na przykładzie jednorodzinnego, wolnostojącego budynku. Załóżmy, że mamy dwukondygnacyjny domek z nieogrzewanymi piwnicami, który liczy sobie już 35 lat. Dziś na ogrzanie budynku o powierzczni 210 m2 wydajemy rocznie 9,3 tys. zł. To, co musimy zrobić, to ocieplić ściany zewnętrzne 15-cm warstwą styropianu, co będzie nas kosztowało 25,8 tys. zł. Kolejne 3,9 tys. zł wydamy na ocieplenie stropu poddasza 25-cm warstwą wełny mineralnej. Konieczna będzie też wymiana okien – 10,2 tys. zł i kotła węglowego na kocioł gazowy oraz modernizacja instalacji grzewczej, montaż zaworów termostatycznych – 9,9 tys. zł. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie więc 49,8 tys. zł. Jednak po termomodernizacji roczne koszty ogrzewania spadną do 3,5 tys. zł, co oznacza, że będą o 62 proc. niższe. Inwestycja zwróci się nam więc już po niespełna 9 latach. Co ważniejsze jednak – nie będziemy dokładali się do smogu, a więc będziemy oddychali czystszym powietrzem.
Koszty poniesione na inwestycję tak naprawdę mogą być o wiele niższe, ponieważ w termomodernizacji nieruchomości pomaga właścicielom rząd, wypłacając im premie termomodernizacyjne ze specjalnego Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Wnioski o ich przyznanie rozpatruje Bank Gospodarstwa Krajowego, który podejmuje decyzje o przyznaniu pieniędzy, a środki przelewa po spełnieniu określonych warunków. O premię termomodernizacyjną mogą się ubiegać właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania, lokalnych sieci ciepłowniczych, lokalnych źródeł ciepła oraz budynków użyteczności publicznej, będących własnością samorządów. Z funduszu wypłacana jest też premia remontowa dla właścicieli lub zarządców...
[pozostało do przeczytania 35% tekstu]
Dostęp do artykułów: