Tajemnice bankierskich interesów. Biznes w Polsce i podejrzenia prania brudnych pieniędzy w USA

Leszka Czarneckiego miał rekomendować członkowi potężnej bankierskiej rodziny Rothschildów dyrektor moskiewskiego biura Credit Suisse. Opowiadał o tym w 2004 roku w jednym z wywiadów prasowych Nathaniel Rothschild.

Ta afera wstrząsnęła rynkiem finansowym w Polsce. Według miliardera Leszka Czarneckiego były już przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Ch. domagał się od niego łapówki w zamian za przyjazne traktowanie kontrolowanych przez niego banków. Dowodem miało być nagranie rozmowy, które w połowie listopada tego roku ujawniła „Gazeta Wyborcza”. W wyniku afery Marek Ch. podał się do dymisji. Prokuratura ruszyła ze śledztwem. Bardzo szybko były szef KNF usłyszał zarzuty w tej sprawie. Trafił też do aresztu. Przy okazji skandalu na jaw zaczęły wychodzić kulisy interesów prowadzonych przez Czarneckiego, wśród nich relacji z Nathanielem Rothschildem, zarządzającym majątkiem najpotężniejszego bankierskiego rodu na świecie. Czternaście lat temu polski miliarder chciał wspólnie z nim nabyć jeden z banków. Mimo że w sprawie miał interweniować nawet ówczesny premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, prominentny światowy bankier musiał… wycofać się z transakcji. „Gazeta Polska” przyjrzała się bliżej wspólnym interesom Czarneckiego z Nathanielem Rothschildem.

Nie James, ale Jacob
Wiosną 2014 roku Leszek Czarnecki spotkał się w restauracji Amber Room z członkami zarządu swojego banku Getin. Rozmowa została nagrana przez kelnerów. TVP Info ujawniło niedawno jej fragmenty. Wynika z niej, że miliarder opowiadał swoim współpracownikom o kulisach tworzenia swojego biznesu. Jednym z wątków był zakup w 2004 roku Górnośląskiego Banku Gospodarczego. „Jak sobie prześledzicie historię naszego banku od samego początku, to (…) ja kupiłem go [GBG] na spółę z Rothschildami. Nie wiem, czy wiecie, konferencja moja była z rodziną Rothschildów, moim mniejszościowym wspólnikiem w GBG był Nathaniel Rothschild, syn Jamesa...
[pozostało do przeczytania 70% tekstu]
Dostęp do artykułów: