Błękitne paliwo z Norwegii, nie z Gazpromu. Podpisanie decyzji inwestycyjnej o Baltic Pipe

Budowa podmorsko-lądowego gazociągu Baltic Pipe z Norwegii przez Danię do naszego kraju potrwa do października 2022 roku. Dzięki tej inwestycji Polska zyska pełną niezależność od dostaw gazu z Rosji.

Zgodnie z harmonogramem przyjętym przez Polskę i Danię przed niemal dwoma laty do końca listopada br. zostały ogłoszone decyzje inwestycyjne przez dwóch inwestorów projektu Baltic Pipe (BP): ze strony polskiej – spółki Gaz-System i duńskiej – Energinet. Tym samym weszła w życie podpisana przez obie firmy umowa o budowie niemal 600-kilometrowego gazociągu. Jej koszt to ponad 1 mld euro, ponoszony po połowie przez Polaków i Duńczyków.

BP jest strategicznym projektem infrastrukturalnym, mającym na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Pozwoli to na przesył gazu również do Szwecji. Gazociąg będzie transportować 10 mld m3 gazu rocznie do Polski oraz 3 mld m3 z Polski do Danii.

– Ogłoszenie decyzji inwestycyjnych dla projektu Baltic Pipe to przełomowy krok i zamknięcie kolejnego etapu na drodze do osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego Polski – komentuje minister energii Krzysztof Tchórzewski. – BP to także znaczący wkład Polski w realizację koncepcji europejskiego korytarza gazowego północ-południe, który pozwoli na realną dywersyfikację źródeł dostaw gazu ziemnego zarówno dla Polski, jak i jej sąsiadów. Nowa inwestycja wpłynie również w znaczący sposób na plany rządu związane z doprowadzeniem w roku 2022 do możliwości podłączenia do sieci gazowej 90 proc. gospodarstw domowych w kraju – dodaje minister.

Wraz z norwesko-duńsko-polskim gazociągiem realizowane są projekty rozbudowy gazoportu w Świnoujściu i połączeń gazowych z sąsiednimi państwami. Rozbudowywana jest także krajowa sieć przesyłowa i dystrybucyjna.

„Powstanie BP będzie korzystne zarówno dla konsumentów w Polsce i Danii, jak i...
[pozostało do przeczytania 55% tekstu]
Dostęp do artykułów: