Kultura
WYSTAWA„Pomorskie meble malowane” – to tytuł wystawy w Muzeum Narodowym w Szczecinie, którą można oglądać do połowy września. Na wystawie prezentowane są meble z rejonu Pomorza Zachodniego, z okresu XVIII i XIX w., zdobione bogatymi motywami ludowymi. Piękna kolorystyka i ciekawa forma mebli sprawiają, że stanowią one niejednokrotnie unikatowe dzieła sztuki. Na wystawie prezentowane są także przedmioty obecne niegdyś w wiejskich chatach. Od 9 maja wystawa zostanie uzupełniona o białą ceramikę szczecińską, tzw. Stettiner Ware oraz „stemple”, czyli matryce do drukowania tkanin, które używane były m.in. do dekoracji zasłon, kap i bielizny pościelowej.

WYDARZENIE


ArtWizje 2012. Muzeum Śląskie w Katowicach organizuje w ramach Dni Województwa Śląskiego przegląd filmów dokumentalnych i fabularyzowanych o sztuce, które odbędzie się w dniach od 9 do 13 maja. Podczas przeglądu zobaczyć będzie można filmy prezentujące sylwetki artystów, historie powstawania i losów wybranych dzieł sztuki oraz obrazy prezentujące oblicza współczesnej sztuki. Uczestnicy wydarzenia będą mogli spotkać się m.in. z reżyserami Bo Perssonem i Joanną Helander. Clou programu będzie pokaz filmu „Exit Through the Gift Shop” autorstwa znanego twórcy street artu, ukrywającego się pod pseudonimem Banksy.

WYSTAWA


Szalone szumy. Już 25 maja zostanie w Muzeum Sztuki w Łodzi otwarta wystawa „Dźwięki elektrycznego ciała. Eksperymenty w sztuce i muzyce w Europie Wschodniej 1957–1984”. Jednym z kluczowych dzieł, jakie zostanie zaprezentowane na wystawie, będzie utwór na szumy z tranzystorowych odbiorników radiowych pt. „Same tranzystory”. Pierwsze wykonanie utworu Krzysztofa Wodiczki i Szabolcsa Esztényi miało miejsce w Galerii Muzycznej w Warszawie w 1969 r. Było ono rodzajem protestu przeciwko kontrolowaniu fal radiowych w czasach komunizmu. Ponowne wykonanie utworu...
[pozostało do przeczytania 43% tekstu]
Dostęp do artykułów: