Miliony z Unii na walkę z Polską i Węgrami. Tajny współpracownik SB promotorem demokracji

Gigantyczny fundusz dla organizacji pozarządowych walczących o „praworządność” i „wartości europejskie” chce stworzyć Komisja Europejska. W latach 2021–2027 podmioty takie mają otrzymać niemal 2 mld euro. Promotorzy tego pomysłu nie ukrywają, że chodzi przede wszystkim o walkę „o demokrację” w Polsce i na Węgrzech.

„Demokracja to nie tylko wynik wyborów, ale demokracja to proces. A w tym procesie najważniejsze są działania obywatelskie, udział obywateli, także w procesach decyzyjnych. Jedynym sposobem na rozwinięcie tego rodzaju demokracji, która jest znacznie silniejsza niż tylko wybory, jest wspieranie organizacji społeczeństwa obywatelskiego” – te charakterystyczne słowa wypowiedział w kwietniu br. europoseł PO Michał Boni, były tajny współpracownik komunistycznej Służby Bezpieczeństwa, mówiąc o funduszu „Justice, Rights and Values Fund” (Fundusz Sprawiedliwości, Praw i Wartości). Wtedy wiadomo było jeszcze niewiele – mówiło się jedynie, że w latach 2021–2027 miałby on służyć do „promocji i ochrony wartości Unii Europejskiej, w szczególności demokracji, rządów prawa i szacunku dla fundamentalnych praw”.

Chodzi o Polskę i Węgry
„Jeśli chodzi o wsparcie dla organizacji prawa człowieka na zewnątrz [Unii], ciała nadzorujące, monitoring itd., dajemy dużo pieniędzy [innym krajom], ale nie mamy nic dla Europy. A jesteśmy w sytuacji, w której naprawdę potrzebujemy wielu środków również dla organizacji praw człowieka w Europie” – przekonywała z kolei szwedzka eurodeputowana Bodil Valero z Partii Zielonych. To jedna z dwóch osób w Parlamencie Europejskim – obok Michała Boniego – najbardziej zaangażowanych w projekt „Justice, Rights and Values Fund”. W rozmowie z portalem internetowym „EU Observer” Valero tłumaczyła, że nowy program powinien koncentrować się na „ochronie i promocji demokracji oraz praworządności, zapewnianiu niezależności sądownictwa, wspieraniu niezależnych obrońców praw człowieka i...
[pozostało do przeczytania 71% tekstu]
Dostęp do artykułów: