Dla rozwoju zdolności rakietowych. Program operacyjny „WISŁA”

Wchodząca w skład PGZ Huta Stalowa Wola SA otrzymała zamówienie od koncernu Raytheon Company na usługę przygotowania realizacji przyszłego kontraktu, dotyczącego programu systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej średniego zasięgu pod kryptonimem „WISŁA”. To pierwsze takie zamówienie, złożone w Grupie PGZ przez koncern z USA w ramach tego strategicznego programu.

Zamówienie obejmuje swoim zakresem opracowanie wstępnego Planu Zarządzania programem, jak również Planu Dojrzałości, identyfikującego ryzyko przy realizacji programu. Jego formalne zrealizowanie, oprócz wyżej wymienionych ma za zadanie również pokrycie części dotychczas poniesionych przez HSW SA kosztów związanych z przygotowaniem oferty na integrację i produkcję wyrzutni rakiet M903 systemu Patriot.
Złożenie tzw. zamówienia T&M (Time and Material) na ręce HSW SA potwierdza gotowość spółek wchodzących w skład Konsorcjum PGZ – WISŁA do realizacji przedmiotowego programu, w tym do absorpcji offsetu, ale przede wszystkim do przyszłych zamówień w ramach realizacji dostaw systemu WISŁA do Sił Zbrojnych RP, a także włączenie w globalnych łańcuch dostaw systemu Patriot.
Warto przypomnieć, że w ramach pierwszego etapu programu „WISŁA”, Polska pozyska dwie baterie (16 wyrzutni) systemu Patriot zintegrowane z modułem zarządzania obroną powietrzną IBCS oraz komplet pocisków PAC-3 MSE. Podpisane umowy offsetowe o wartości blisko 950 mln zł bezpośrednio przełożą się na wzrost poziomu techniczno-technologicznego Grupy PGZ. Z kolei podpisanie kontraktu wykonawczego na integrację i produkcję 16 wyrzutni rakiet systemu Patriot w ramach realizacji I fazy programu „WISŁA” planowane jest jeszcze w tym roku. W wyniku negocjacji międzyrządowych PGZ uzyska technologie i know-how, pozwalające na istotny udział w produkcji wyrzutni. Wszystkie dostarczone Polsce baterie będą wyposażone w wyrzutnie, których znaczna część powstanie w krajowym przemyśle obronnym. Takie rozwiązanie...
[pozostało do przeczytania 32% tekstu]
Dostęp do artykułów: