Plantatorzy czekają na pomoc już obiecaną. Nowatorskie wyroby tytoniowe z mniejszą zawartością substancji szkodliwych

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski obiecał wsparcie dla plantatorów tytoniu. Niestety, urzędnicy resortu wciąż nie dopuszczają możliwości informowania konsumentów o mniejszej szkodliwości innowacyjnych produktów tytoniowych.

Deklaracje ministra Ardanowskiego padły w wywiadzie, który Telewizja Republika przeprowadziła podczas niedawnego Forum Ekonomicznego w Krynicy. Stwierdził wówczas: – Polscy rolnicy mówią: gdy nie będziemy uprawiali naszego tytoniu o dobrej jakości, zagrozi to małym gospodarstwom, które z jego uprawy żyją. Jeśli my nie będziemy go produkować, to ludzie i tak będą palić, a tytoń będzie w to miejsce sprowadzany z zagranicy. (…) Chcę jednak tych rolników wspierać, bo dla nich nie ma alternatywy. Staram się także, by poprzez środki dedykowane, pochodzące po części z unijnej Wspólnej Polityki Rolnej (ok. 15 proc. spośród przypadających na Polskę) powiązane z produkcją, ludziom tym pomagać.

Niestety, po tym oświadczeniu szefa resortu nie poszły działania ze strony urzędników pracujących w Ministerstwie Rolnictwa, którzy – jak twierdzą zdezorientowani plantatorzy – do tej pory nie zajęli się sprawą. Plantatorzy liczą – jak powiedział dyrektor Przemysław Noworyta z Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu – że „minister zrealizuje to, co powiedział w TV Republika, i wprowadzi wsparcie, które pomoże utrzymać opłacalność produkcji”.

NWT zamiast tradycyjnych wyrobów
W związku z argumentami podnoszonymi przez Ministerstwo Zdrowia o szkodliwości palenia papierosów i tradycyjnych wyrobów tytoniowych polscy plantatorzy próbują zainteresować resort znacząco mniej szkodliwymi dla zdrowia tzw. nowatorskimi wyrobami tytoniowymi (NWT). Stanowią one zamiennik tradycyjnych papierosów. Zawierają tytoń, który się nie spala, tylko podgrzewa, uwalniając aerozol zawierający nikotynę. Polscy plantatorzy przywołują m.in. niezależne amerykańskie, brytyjskie i japońskie badania o znacznie...
[pozostało do przeczytania 56% tekstu]
Dostęp do artykułów: