Willa Kwaśniewskich – finansowe tropy. Trwa analiza rachunków bankowych

Śledztwo dotyczące luksusowego domu w Kazimierzu Dolnym, który mieli kupić Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy, nie zakończy się przed wyznaczonym terminem – dowiedziała się „Gazeta Polska”. Według naszych ustaleń śledczy złożą wniosek o przedłużenie postępowania ze względu na rozległą analizę rachunków bankowych, które muszą być przebadane.

Sprawa, która pozornie wydawała się prosta, w trakcie prowadzenia okazała się potężnym, wielowątkowym śledztwem. Do tej pory przesłuchano ponad 50 osób i przeanalizowano kilkaset rachunków bankowych, a na przejrzenie czekają następne. Dotychczasowe ustalenia pokazują ogromną skalę przeprowadzonych operacji finansowych. – Postępowanie znajduje się w fazie in rem i nie wydano w nim postanowienia o przedstawieniu zarzutów – mówi nam prokurator Waldemar Łubniewski, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Katowicach, która prowadzi śledztwo. Według śledczych, na obecnym etapie postępowania nie wiadomo, kiedy zostaną przesłuchani Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy.

Bankowe operacje
Ustaliliśmy, że obecnie prokuratura bada m.in. operacje finansowe, których dokonano na różnych rachunkach bankowych, w tym bliskich znajomych i współpracowników byłej pary prezydenckiej. – Potwierdzam, że w toku postępowania są badane przepływy środków finansowych na kilkudziesięciu rachunkach bankowych prowadzonych na rzecz osób fizycznych pozostających w zainteresowaniu śledztwa. Ze względu na ilość i zakres poddawanych analizie informacji obecnie nie sposób precyzyjnie określić ostatecznego terminu opracowania analizy kryminalnej – stwierdził prokurator Łubniewski.
Zapytaliśmy również o sprawę zagranicznych rachunków bankowych – według mediów Aleksander Kwaśniewski miał mieć konto w Szwajcarii, czemu były prezydent publicznie zaprzeczył. – Aktualnie w sprawie nie są badane zagraniczne konta bankowe i realizowane na nich przepływy, ale nie można wykluczyć, że w przyszłości zaistnieje taka...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: