Więcej błękitnego paliwa – więcej czystego powietrza. Plan rozbudowy sieci gazowej w Polsce

Z obecnych 60 proc. do ponad 70 proc. ma wzrosnąć do końca 2022 roku liczba gmin objęta możliwością przyłączenia do sieci gazowej. Rząd przeznaczy na ten cel 7,5 mld złotych.


Środki finansowe ma zapewnić Polska Spółka Gazownictwa (PSG), należąca do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Niespełna 900 mln zł spośród planowanych 7,5 mld będzie pochodzić z ubiegłorocznej dywidendy PSG. „Dodatkowe środki finansowe w wysokości 867 mln zł, zwiększające łączne nakłady do 7,5 mld zł, zostaną przeznaczone m.in. na budowę nowych sieci na terenie niezgazyfikowanych gmin, przyłączenia nowych odbiorców oraz inwestycje zwiększające przepustowość infrastruktury” – poinformowała spółka PGNiG w komunikacie. W latach 2019–2022 powstanie 4817 km nowych sieci i wybudowanych zostanie 77 stacji LNG. W ten sposób liczba gmin z dostępem do sieci gazowej wzrośnie z 1482 do 1782 (na 2478 wszystkich gmin).

Dalej od dużych ośrodków
Co istotne, w zapowiedzianym przez premiera Mateusza Morawieckiego programie chodzi przede wszystkim o doprowadzenie do rozbudowy sieci gazowej w miejscach odległych od wielkich aglomeracji, z rozproszonym budownictwem jednorodzinnym. To właśnie takie miejscowości narażone są nierzadko, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, na smog wywołany użytkowaniem przez mieszkańców przestarzałych palenisk węglowych. Ich zamiana na ogrzewanie gazowe, które nie zanieczyszcza powietrza, poprawi więc tam jego jakość. – Program będzie prowadzony w 300 gminach, czyli obejmie ponad 10 proc. wszystkich gmin w Polsce – powiedział premier.

Konsumpcja stale rośnie
W dużej mierze stanie się tak dzięki planom zwiększenia przez najbliższe cztery lata wydobycia błękitnego paliwa z Podkarpacia i Wielkopolski, co pozwoli na zwiększenie krajowego wydobycia gazu o prawie 30 proc. – z ok. 4 mld m3 do ponad 5,1 mld m3. Dzięki temu, a także rozbudowie przepustowości terminala LNG w...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: