Atrakcyjna Polska – atrakcyjne wakacje. Rekordowe lato 2018

Statystyki potwierdzają to, co widział chyba każdy, kto wyjeżdżał tego lata na wypoczynek. Nasilenie ruchu turystycznego w Polsce to nie tylko wynik upalnej pogody, ale i rosnącej atrakcyjności poszczególnych regionów i miejscowości.

W porównaniu z latem ub.r. nastąpił 28-proc. wzrost liczby turystów w Gdańsku, 8-proc. wzrost liczby dzieci i młodzieży wyjeżdżających na kolonie i obozy oraz 22-proc. wzrost wydatków na cele turystyczne na osobę w porównaniu z rokiem 2015.

Na rekordowe lato wskazują już częściowo statystyki GUS, choć porównują one jedynie okres od stycznia do czerwca br. z I półroczem ub. roku. Z wyników badania w pierwszym półroczu 2018 r. wynika, że z turystycznych obiektów noclegowych w naszym kraju skorzystało 15,1 mln turystów, w tym 20,7 proc. turystów zagranicznych (3,1 mln). Oznacza to, że w porównaniu z takim samym okresem ub.r. nastąpił wzrost liczby turystów ogółem o 6,3 proc., zaś turystów zagranicznych – o 6,7 proc. Przy czym, jak podkreśla GUS, zdecydowana większość turystów (77,6 proc.) nocowała w br. obiektach hotelowych (11,7 mln osób).

Bardziej miarodajne dane na temat całego letniego sezonu w br. zawiera raport portalu Nocowanie.pl. Okazuje się, że w odniesieniu do tegorocznego sezonu letniego „turyści wysłali o 44 proc. więcej zapytań o noclegi w Polsce niż rok temu”. Zapytania o noclegi dominowały w miejscowościach województw nadmorskich (59 proc.). Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się noclegi w trzech województwach górskich (na woj. małopolskie, podkarpackie i dolnośląskie przypadało 26,5 proc. zapytań). Pierwsza piątka najpopularniejszych miejscowości turystycznych to: Zakopane, Władysławowo, Łeba, Krynica Morska i Międzyzdroje. Według portalu, nad polskim morzem średni koszt wypoczynku (dla dwóch osób) był najwyższy. Wynosił dziennie 190,22 zł, w górach – 141,17 zł. Najtańsze okazały się Mazury – 135,13 zł. Z kolei z danych Gdańskiej Organizacji Turystycznej wynika, że w...
[pozostało do przeczytania 63% tekstu]
Dostęp do artykułów: