Z kaleką na lotni

Philip (Cluzet) i Driss (Sy) – pan i jego sługa. Ten pierwszy ukrywa słabość za siłą pieniądza, dającego władzę spełniania kaprysów. Ten drugi maskuje wydziedziczenie niekłamaną energią, naturalną błyskotliwością, poczuciem humoru. Są obaj dla siebie wyzwaniem i zadaniem. Będą się sprawdzać, prowokować, ani się spostrzegą, jak zaczną się ubogacać. To znaczy Philip widzi od początku, jaką Driss daje mu szansę, toteż oswaja sługę miękko, zamieniając role nauczyciela i ucznia. Dopiero potem sługa dzieli się z Philipem swoją energią. Polubią się, to nie zdarza się między milionerem a nędzarzem, ale film oparto na historii autentycznej. W rzeczywistości to był Arab, piszą krytycy na FilmWebie, lecz to nie robi zasadniczej różnicy.

Żeby udał się taki film, realizatorzy muszą się z nami umówić co do paru rzeczy. Macie uwierzyć, że bezrobotny trzydziestolatek z marginesu bezbłędnie prowadzi samochody, doskonale czuje muzykę, przy całym swoim szaleństwie kieruje się życiowym rozsądkiem, jest zdolny do empatii, lojalności, ma zdrowe zasady postępowania z bliźnimi… Tylko część z tych założeń jest nierealna. Jeśli przyjąć wszystkie, komediowa licencja otwiera nas na ciąg szalonych przygód. Po pokonaniu obrzydzenia (w przypadku pielęgnacji sparaliżowanych występują i takie elementy) Driss poznaje świat Philipa. Wchodzi w ciekawe kontakty z opiekującymi się nim paniami. Strofuje jego córkę. Odkrywa przed panem uroki miejskich wędrówek i zakazanych uciech cielesnych. Przywoła do porządku jego durnego sąsiada. Stanie się powiernikiem sercowych rozterek Philipa i przejmie inicjatywę. Towarzysząc zaś panu w muzeum i operze, okaże zdrowy rozsądek, na który my byśmy się nie zdobyli z powodu artystycznej poprawności.

Było parę podobnych filmów o dobrych energiach zdolnych łamać bariery różnic i nierówności. Takich jak „Pretty Women” czy „Wożąc panią Daisy”. A ostatnio film z Freemanem i Nicholsonem „Choć goni nas czas”. Mamy tam bogacza i biedaka umierających na...
[pozostało do przeczytania 16% tekstu]
Dostęp do artykułów: