Światowa stolica obronności. NATO znów w Warszawie

Po raz trzeci w ciągu ostatnich dwóch lat stolica Polski będzie gościć najważniejszych przedstawicieli obradujących pod egidą NATO. Po szczycie w 2016 r. i tegorocznej wiosennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Sojuszu, w Warszawie zbierze się Komitet Wojskowy NATO.


To właśnie w lipcu 2016 r. w Warszawie podjęto decyzję o znacznym wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu strategicznym sprzętem, wielonarodowymi batalionami oraz większą obecnością militarną armii Stanów Zjednoczonych. Implementacja postanowień z tamtego szczytu trwa nadal, a dzięki zacieśnieniu współpracy z Waszyngtonem Polska zaczęła być uważana za najsilniejszy bastion Sojuszu w regionie, do którego już niedługo trafi zaawansowany technologicznie sprzęt (rakiety Patriot) i który – miejmy taką nadzieję – stanie się miejscem, gdzie powstanie stała baza sił zbrojnych USA. Wzmacniając swoje struktury, NATO pokazuje siłę i jedność, wysyłając jednocześnie sygnał w stronę Rosji, że nie będzie biernie przyglądać się jej neoimperializmowi.

O bezpieczeństwie w Europie i na świecie, współpracy militarnej, równoważeniu wydatków na obronność i priorytetach na najbliższe lata dyskutowano także podczas tegorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, która w maju odbyła się w Warszawie. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 550. rocznicę parlamentaryzmu Rzeczypospolitej gmachy Sejmu i Senatu stały się miejscem kluczowych rozmów na temat najpoważniejszych wyzwań dotyczących obronności.

W ostatni weekend września oczy całego świata ponownie zwrócą się na Warszawę, gdzie zbierze się Komitet Wojskowy NATO. – Zajmuje on kluczowe miejsce w strukturach Sojuszu niemalże od samego początku jego funkcjonowania, będąc najważniejszym organem wojskowym tej organizacji – mówi Antoni Pieńkos, dyrektor działu analiz Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych (WIIS). – KW NATO składa się z szefów sztabów/obrony państw członkowskich i stanowi...
[pozostało do przeczytania 55% tekstu]
Dostęp do artykułów: