Największy rycerz Rzeczpospolitej. Wotum od klubowiczów

Piękny dar w imieniu dzielnych przodków walczących o Polskę, mordowanych w ubeckich kazamatach, którzy właśnie do Matki Boskiej zwracali się w swoich ostatnich chwilach życia, olśnił to wspaniałe polonijne spotkanie.

W miniony weekend w Paryżu odbył się IV zjazd klubów „Gazety Polskiej” z Europy, ale w podparyskim La Ferté nie zabrakło także klubowiczów z USA, Kanady, Australii, Litwy, Ukrainy, a nawet Białorusi. Najważniejszą uroczystością zjazdu była msza św. w polskim kościele pw. NMP w Paryżu, dawnej siedzibie Polskiej Misji Katolickiej założonej w czasach Wielkiej Emigracji. Podczas mszy redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz i szef klubu „GP” w Paryżu Andrzej Woda złożyli na ręce proboszcza księdza Pawła Witkowskiego złote wotum – koronę Matki Bożej.

– Dzisiaj, 100 lat po odzyskaniu Niepodległości, postanowiliśmy ukoronować największego rycerza walki o Polskę – Matkę Boską. Nie musimy już organizować zbiórki na broń, możemy nareszcie podziękować Matce Boskiej za wolną Polskę. Chcemy zrobić to w imieniu naszych przodków, dzielnych rycerzy walczących o Polskę, mordowanych w ubeckich kazamatach, którzy właśnie do Matki Boskiej zwracali się w swoich ostatnich chwilach życia – mówił podczas mszy św. Andrzej Woda. Wotum wykonał artysta plastyk Tadeusz Rybski. Koronę ozdobiono białym orłem w otoczeniu kłosów pszenicznych i maków. Korona to dar Polonii z całego świata. Klubowicze z paryskiego klubu „GP” zaapelowali także o codzienne odmawianie modlitwy za Ojczyznę księdza Piotra Skargi. W uroczystej mszy świętej uczestniczył m.in. minister Marek Suski z kancelarii premiera, który odczytał list od Mateusza Morawieckiego. Premier dziękował klubowiczom zaangażowanym w działalność niepodległościową. „Połączenie potencjałów patriotycznych europejskich środowisk polonijnych we wspólnym działaniu dla dobra Polonii i Polski jest widocznym znakiem ich natchnienia ideą wolności i solidarności. Jest to także kolejny krok na...
[pozostało do przeczytania 36% tekstu]
Dostęp do artykułów: