Nieprzerwana walka z podstępnym zabójcą. Debata „Gazety Polskiej” o przeciwdziałaniu nowotworowi płuc

Rak płuca stanowi jeden z najważniejszych problemów zdrowotnych w Polsce, będąc jednocześnie główną przyczyną zgonów z powodu chorób nowotworowych. Każdego roku umiera na niego ok. 23 tys. Polaków.

Prowadzący debatę „Gazety Polskiej”, dotyczącą skuteczności i sposobów walki z rakiem płuc w Polsce, red. Tomasz Sakiewicz użył porównania, że wojna rosyjsko-ukraińska w Donbasie pochłonęła ok. 10 tys. ofiar. I to w ciągu kilku lat. O tym, z jak potężnym i podstępnym przeciwnikiem ma do czynienia służba zdrowia i pacjenci, świadczą kolejne fakty przytaczane w trakcie debaty.

Co roku diagnozuje się raka płuc u takiej samej liczby osób, jak liczba zgonów z jego powodu. Chorzy w przytłaczającej większości nie przeżywają dłużej niż pięć lat. Głównym sprawcą zachorowań (oprócz czynników genetycznych czy przebywania w środowisku o wysokim zanieczyszczeniu powietrza) jest palenie tytoniu.

– „Niestety wśród osób dotkniętych tym nowotworem dominują chorzy w zaawansowanym stadium, niemający praktycznie szans na wyleczenie” – stwierdził prof. Rodryg Ramlau, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. – Najlepszym rozwiązaniem jest operacyjne usunięcie guza, ale jedynie 15–20 proc. pacjentów z rakiem płuc kwalifikuje się do takiego zabiegu, u innych choroba jest zbyt zaawansowana. „Dominująca grupa chorych, którzy do nas trafiają, to nałogowi palacze. Przy czym w ostatnich latach dramatycznie wzrosła wśród nich liczba kobiet. Wśród chorych na raka płuc nie więcej niż 15 proc. ma szansę przeżyć więcej niż pięć lat” – dodał profesor. Prof. Joanna Chorostowska-Wynimko, wicedyrektor ds. nauki Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie z satysfakcją mówiła o postępie jaki dokonał się w ostatnich latach w dziedzinie diagnostyki i leczenia raka płuca. Metody te są dostępne także dla polskich chorych, dzięki korzystnym rozwiązaniom wprowadzonym przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ.

Niewątpliwie...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: