Nadzieja w szczepieniach ochronnych. Jak skutecznie i bezpiecznie przeciwdziałać rosnącej zachorowalności na krztusiec?

W ostatnich latach obserwujemy w Europie, także w Polsce, powrót krztuśca. Ta zakaźna choroba coraz częściej dotyka nie tylko małe dzieci, ale i dorosłych, dlatego szczepienia ochronne są niezbędne – przekonywali lekarze zaproszeni na debatę „Gazety Polskiej” pt. „Jak skutecznie i bezpiecznie przeciwdziałać rosnącej zachorowalności na krztusiec?”.

Ze statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że liczba nowych zachorowań na krztusiec w Polsce w 2016 r. wyniosła 6828, osiągając najwyższy poziom w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych i pediatrii, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM na wstępie debaty zaznaczył, że krztusiec to bardzo groźna choroba. – Jeden chory może zarazić od 17 do 19 osób – przestrzegł.
Dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy ds. epidemiologii z NIZP–PZH zwróciła uwagę, że kiedyś krztusiec był uważany wyłącznie za chorobę wieku dziecięcego. – Teraz już wiemy, że na krztusiec mogą zachorować wszyscy – powiedziała. – Szacuje się, że ok. 25 proc. przypadków przewlekłego, trwającego 2–3 tygodnie kaszlu, to krztusiec właśnie – podkreślił dr Michał Sutkowski, specjalista medycyny rodzinnej.
Z multidyscyplinarnych badań wynika, że przyczyn nawrotu krztuśca jest kilka. Pierwsza to spadek wyszczepialności dzieci wywołany działaniami ruchów antyszczepionkowych. Kolejna to pojawienie się w obiegu nowych szczepów bakterii, wymykających się ochronnemu działaniu szczepionek. Trzeci powód to wprowadzenie w wielu krajach tzw. szczepień bezkomórkowych, zawierających od 1 do 5 wybranych antygenów pałeczki krztuśca, po których czas wytworzonej ochrony jest krótszy.
Eksperci są zgodni, że jedyną profilaktyką są szczepienia. Obejmuje ona szczepienia obowiązkowe oraz zalecane. – W ramach tych obowiązkowych mamy już sześć dawek szczepionki zawierającej komponent krztuścowy. Pierwsze cztery mogą...
[pozostało do przeczytania 36% tekstu]
Dostęp do artykułów: