Polski fundusz dla polskiego biznesu

Z dużym niepokojem obserwujemy to, co się dzieje w Ruchu. Wiemy, że został złożony wniosek o jego upadłość, co mogłoby mieć negatywne konsekwencje społeczno-gospodarcze. Firma zajmuje się dystrybucją około jednej trzeciej prasy w całej Polsce, zwłaszcza na terenach poza dużymi aglomeracjami. Jako PFR otrzymaliśmy od Alior Banku, który jest głównym kredytodawcą Ruchu, propozycję współpracy w zakresie restrukturyzacji Ruchu. Obecnie analizujemy tę sytuację – mówi prezes Polskiego Funduszu Rozwoju SA. Z Pawłem Borysem rozmawia Maciej Pawlak
 
Polski Fundusz Rozwoju został wybrany Firmą Roku tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy. To kompletnie inna jakość niż poprzednio Polskie Inwestycje Rozwojowe. Co przesądza, że PFR dokonuje inwestycji w określone spółki?
 
Oferta Grupy PFR jest ogólnie dostępna dla wszystkich przedsiębiorców za pośrednictwem naszego portalu pfr.pl. Uzupełnia ona luki na rynku w dostępie do finansowania głównie dla małych i średnich firm, start-upów, ale też bardziej skomplikowanych czy długoterminowych projektów inwestycyjnych. Nie konkurujemy z komercyjnymi instytucjami finansami, ale naszą misją jest wzmocnienie bazy finansowania sektora przedsiębiorstw poprzez banki, rynek kapitałowy i bezpośrednio w PFR. Oferujemy wiele instrumentów finansowych, a każda z firm zainteresowana takim finansowaniem może do nas aplikować. Część naszych programów działa w sposób pośredni we współpracy z rynkiem finansowym. Przykładowo bank BGK udziela bankom gwarancji de minimis BGK, dzięki którym ponad 100 tys. firm ma łatwiejszy dostęp do kredytów. Z kolei na dofinansowanie młodych firm, typu start-upy, tworzymy specjalne fundusze w ramach PFR Ventures. Obecnie utworzyliśmy już 13 takich funduszy w nowoczesnych sektorach gospodarki, a finansowanie dla młodych, innowacyjnych firm przekroczyło 1 mld zł. W PFR mamy także fundusze inwestujące na rynku samorządowym, w infrastrukturę oraz spółki.
 ...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: