Próba generalna. Ważna misja polskiej fregaty

Specjalistyczne szkolenie w brytyjskim ośrodku FOST oraz udział w międzynarodowych manewrach „Trident Juncture 2018” mają przygotować polską fregatę rakietową ORP „Gen. Kazimierz Pułaski” do ponownej służby w morskich Siłach Odpowiedzi NATO. Rozpocznie się ona już w przyszłym roku.

W minioną niedzielę okręt wypłynął z Portu Wojennego w Gdyni, by rozpocząć blisko trzymiesięczną przygodę na wodach Północnej Europy. Po kilkunastodniowym rejsie nawigacyjno-szkoleniowym polska fregata zawita na początku września do portowego miasta Plymouth w Wielkiej Brytanii. Tam od 60 lat mieści się specjalistyczny ośrodek FOST, czyli Flag Officer Sea Training. Placówka treningowa, uznawana za jedną z najlepszych na świecie, formalnie podlega Królewskiej Marynarce Wojennej (Royal Navy), jednak systematycznie szkolą się w niej także okręty innych krajów NATO oraz państw partnerskich. Fregacie ORP „Gen. K. Pułaski” port w Plymouth jest dobrze znany, gdyż to właśnie tam jednostka ta przygotowywała się w 2004 r. do swojej premierowej misji w Siłach Odpowiedzi NATO (SNMG-1). W 2006 r. za swój trzymiesięczny dyżur pod banderą Sojuszu polska załoga zebrała liczne pochwały. Podobny dyżur jednostka pełniła także w 2008 r. (od lipca do listopada).

Jak informuje 3. Flotylla Okrętów, w skład której wchodzi fregata rakietowa, podczas sześciotygodniowego szkolenia w Wielkiej Brytanii załoga będzie doskonaliła swoje umiejętności w zakresie obrony przeciwlotniczej, odpierania symulowanych ataków okrętów nawodnych i podwodnych oraz baterii nabrzeżnych. Cykl szkoleniowy w Plymouth zakończy się egzaminem, który zweryfikuje zdolności marynarzy w radzeniu sobie z możliwymi sytuacjami na morzu.

Po szkoleniu w brytyjskim ośrodku polski okręt weźmie udział w jednych z najważniejszych morskich manewrów NATO ostatnich lat. W dniach 25 października – 7 listopada w Norwegii odbędą się ćwiczenia pod kryptonimem „Trident Juncture 2018”. W tegorocznej edycji...
[pozostało do przeczytania 56% tekstu]
Dostęp do artykułów: