Niemiecki kornik bez ochrony… Zwycięstwo ekologów nad logiką

W Polsce od niemal siedmiu lat trwa spór o to, czy powinniśmy ingerować w lasach gospodarczych polskiej części Puszczy Białowieskiej i wycinać drzewa zasiedlone przez kornika drukarza. W tym czasie w niemieckiej Bawarii piły nie milkną, a tamtejsze media chwalą drwali, którzy ratują lasy i prowadzą nierówną walkę z chrząszczem.

Kornik drukarz nie wygląda na groźną bestię. Ma pięć milimetrów długości i nie rzuca się w oczy. Owad żyje bowiem pod korą drzewa, drążąc kanały oraz tunele w tkance miękkiej rośliny. To właśnie tym kanalikom zawdzięcza swoją nazwę, bo przypominają one właśnie litografie przygotowywane przez drukarzy. Żerujący owad stanowi śmiertelne zagrożenie dla drzew (przeważnie świerka), gdyż przecina kanaliki, przerywając obieg soków, co w krótkim czasie doprowadza do śmierci drzewa. Jednocześnie owad szybko się rozmnaża. Pod korą składa jaja w tzw. nyżach. Po kilku tygodniach pojawiają się larwy, które rosną i drążą kolejne tunele, by w końcu wydostać się na zewnątrz i wylecieć na kolejne drzewo. W jednym cyklu może pojawić się 100 nowych osobników. Kornik jest w stanie wyprowadzić rocznie 3–4 generacje owadów. Chrząszcze są dość łatwe do namierzenia. Dla wyszkolonego leśnika-trocinkarza to błahostka. Z drzewa, w którym zagnieździły się korniki, wysypują się trocinki z chodników macierzystych lub larwalnych, wygryzanych przez drukarza i szkodniki wtórne. Zgodnie ze sztuką leśną należy wyciąć zasiedlone drzewa i wywieźć je. To najskuteczniejsza metoda, bo w innym wypadku kornik będzie się dalej rozmnażał. Jeżeli prześpi się ten moment albo w naszym lesie zacznie rządzić Platforma Obywatelska z ekologami, niemal natychmiast mamy masową gradację.

Casus Puszczy Białowieskiej
Dokładnie to oglądamy na terenie Puszczy Białowieskiej. W 2007 r. w jednym z rezerwatów znaleziono 29 drzew trocinkowych. Jednak ówczesny Wojewódzki Konserwator Przyrody nie zgodził się na ich usunięcie. Owad zaczął się...
[pozostało do przeczytania 80% tekstu]
Dostęp do artykułów: