Zimnem w migotanie przedsionków. Bezpieczna i refundowana metoda walki z arytmią

Krioablacja to zabieg, podczas którego za pomocą zimna niszczone są fragmenty tkanek odpowiedzialne za nieprawidłowe powstawanie i rozchodzenie się impulsów elektrycznych w sercu. To pozwala uporządkować pracę serca. Jej skuteczność sięga nawet 80 procent.

Migotanie przedsionków to szczególnie niebezpieczna arytmia, ponieważ aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu. Jest też przyczyną niewydolności krążenia i zwiększa ryzyko zgonu. W terapii podłoża migotania przedsionków skuteczność krioablacji sięga nawet 80 proc. – tłumaczy dr n. biol. i lekarz Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Ablacja z użyciem zimna ma największe zastosowanie w leczeniu migotania przedsionków, groźnej arytmii typowej dla wieku podeszłego, na którą cierpi co dziesiąty Polak po 75. roku życia.

Ale czym właściwie jest ablacja? Mówiąc najprościej, jest to terapia polegająca na celowym niszczeniu fragmentów tkanek, które odpowiadają za zaburzone przewodzenie i wytwarzanie impulsów elektrycznych w sercu. „Podczas zabiegu lekarz nakłuwa żyłę, najczęściej w pachwinie, poprzez nią wprowadza specjalny cewnik do wnętrza serca i kieruje go na tkanki odpowiedzialne za powstawanie zaburzeń rytmu. W przypadku krioablacji, do wnętrza cewnika wprowadzany jest czynnik chłodzący – podtlenek azotu. Nie wydostaje się on z cewnika, lecz jedynie chłodzi jego zakończenie znajdujące się w sercu, do minus kilkudziesięciu stopni Celsjusza, uszkadzając obszar odpowiedzialny za powstawanie zaburzeń rytmu serca” – wyjaśniają eksperci z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Cel? Przywrócenie „skoordynowanej pracy przedsionków i komór serca”.

Niestety, chociaż skuteczny, zabieg nie u każdego może być przeprowadzony (podobnie jak ablacja prądem). Przeciwskazaniem jest m.in. obecność skrzepliny w lewym przedsionku serca albo świeżo przebyty udar niedokrwienny mózgu czy zawał serca. Im pacjent...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: