Deweloper i ekolog w jednym stali zamku. „Jestem architektem interesującym się architekturą zamków”

Deweloper to słowo, które zwykłemu Kowalskiemu kojarzy się z dzikim kapitalistą, zdobywającym atrakcyjne tereny po trupach, często z osobą wycinającą drzewa i niezważającą na piękno przyrody. Trudno sobie wyobrazić, by ten biznes był do pogodzenia z wartościami ekologów. A jednak w Puszczy Noteckiej się udało. I to przy okazji budowy kolosalnego zamku w strefie chronionej Natura 2000, którą ekolodzy pobłogosławili.


6 lipca. W serwisie Wykop.pl zostaje zamieszczone zdjęcie powstającej budowli w Puszczy Noteckiej, w strefie chronionej Natura 2000. Niemal natychmiast w Internecie rozpętuje się burza. Oburzeni ekolodzy protestują, śląc gromy i pytając: kto na to zezwolił? Natychmiast wyciągane są stare kalki. Jan Szyszko, zły PiS, harwestery – festiwal negatywnych skojarzeń trwa w najlepsze.
Zabawa jednak się kończy, gdy na jaw wychodzi, że pozwolenie na budowę zostało wydane za rządów PO-PSL, a z ekologicznej strony sprawę ochraniał dobry znajomy tamtej koalicji. Później dowiadujemy się też, że przedstawiciele najważniejszych organizacji ekologicznych weszli w stałą współpracę z deweloperem w ramach ustanowionej przez niego Fundacji Fauna Polski.

Pierwsza piątka
Zamek w Puszczy Noteckiej już imponuje ogromem, mimo że stopień zaawansowania prac budowlanych nie jest wysoki. Wiadomo, że będzie się on składał się z 15 kondygnacji, w tym jednej podziemnej przeznaczonej na parking. Nad całym kompleksem ma górować wysoka, blisko 50-metrowa wieża, dominująca nad miejscowym krajobrazem. Budynek jest położony na niespełna dwuhektarowej sztucznej wyspie, na stawie hodowlanym o powierzchni około 20 ha. Powierzchnia użytkowa obiektu to – bagatela – 10 tys. mkw.
Takie parametry sprawiają, że obiekt w Puszczy Noteckiej znajdzie się w pierwszej piątce największych polskich zamków, ustępując jedynie Malborkowi, Wawelowi i Książowi. Według planów, w tym molochu pomieści się 46 apartamentów. Kto będzie...
[pozostało do przeczytania 84% tekstu]
Dostęp do artykułów: