Kubuś odmienia dziecięce szpitale. Oddziały pediatryczne w barwnej, zaczarowanej odsłonie

Szpitalna, szara rzeczywistość po raz kolejny ustąpiła przed kolorowym światem Kubusia. Dzięki akcji „Kubusiowe Szpitale” już 50. oddział pediatryczny w Polsce zmienił swoje oblicze w przyjazną dzieciom krainę.

Bardzo często można usłyszeć od lekarzy, jak wielką rolę w leczeniu odgrywa pozytywne nastawienie do prowadzonej terapii. Znacznie trudniej pomóc osobie zrezygnowanej, która nie wierzy w powrót do zdrowia, niż pacjentowi patrzącemu w przyszłość z nadzieją, pomimo napotykanych trudności. W przypadku dzieci szczególnie ważne jest stworzenie odpowiedniej atmosfery tak, aby szpital nie kojarzył się z bólem i smutkiem, a z ciekawym, zaczarowanym miejscem, w którym mały pacjent wraca do zdrowia. Trudno osiągnąć ten efekt, kiedy dziecko w drodze na badania czy zabiegi zmuszone jest przemierzać długie, ponure i szare korytarze szpitala. Zdecydowanie łatwiej o uśmiech, jeśli w takiej podróży małemu pacjentowi towarzyszą kolorowe postacie, życzliwie zerkające ze ścian i tworzące wrażenie przemierzania baśniowej krainy. Nie ma w tym nic zaskakującego, jeśli wziąć pod uwagę wiedzę o wpływie kolorów na psychikę ludzi, w szczególności dzieci.

Niesamowita moc kolorów
Już od starożytności wiadomo, że kolory wpływają nie tylko na samopoczucie człowieka, ale również na jego rozwój od najmłodszych lat. Dzieci zaczynają rozróżniać kolory na zasadzie kontrastu, jeszcze zanim skończą pół roku. Oczywiście nie możemy wtedy mówić o odróżnianiu poszczególnych barw, jednak już w początkowym okresie życia niektóre z nich kojarzą się dzieciom z bezpieczeństwem – chodzi tutaj o kolory zbliżone do koloru skóry rodziców. Z kolei około czteroletnie dzieci powinny już rozpoznawać poszczególne barwy. Wtedy też wyraźnie zaczynają kojarzyć poszczególne kolory z konkretnymi emocjami – np. kolor żółty z radością. W późniejszym okresie dzieci zyskują także umiejętność rozróżniania odcieni barw.
Na wpływ kolorów na rozwój dzieci i...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: