Więcej zbrojeń i wojsk sojuszniczych. Umocnić filar bezpieczeństwa

Kontynuacja programów zbrojeniowych i przyspieszenie tych najbardziej strategicznych, dostawy nowego sprzętu oraz położenie jeszcze większego nacisku na cyberbezpieczeństwo i współpracę obronną w ramach NATO i Unii Europejskiej – to cele na najbliższe miesiące, wytyczone przez resort obrony narodowej.

Przemawiając pod koniec czerwca na uroczystości święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, szef MON Mariusz Błaszczak przyznał, że miarą siły wojska są jego sojusznicy, a tych Polsce – militarnemu liderowi wschodniej flanki NATO – nie brakuje. – Kluczowe znaczenie ma obecność w naszym kraju sojuszniczych wojsk lądowych – powiedział szef MON. Przypomniał, że od wielu miesięcy Polska zabiega o stałe bazy sił armii amerykańskiej (US Army). Bardzo możliwe, że decyzja o ich rozlokowaniu zapadnie jeszcze w tym tygodniu, w następstwie szczytu NATO, który 11–12 lipca odbędzie się w Brukseli. Mówiąc o współpracy w ramach Sojuszu, minister Błaszczak wskazał również, że wymaga ona równomiernego finansowania sfery obronnej. W tym aspekcie Polska jest wzorem dla innych członków NATO, przeznaczając corocznie 2 proc. PKB na obronność. Ponadto na ostatnim szczycie ministrów obrony i dyplomacji w Luksemburgu szef MON zaznaczył, że nasz kraj chce położyć jeszcze większy nacisk na współpracę obronną w ramach NATO i UE. – Realne zdolności obronne osiągamy dzięki syntezie kilku składników: dzięki temu, że wojsko polskie staje się silniejsze, jest lepiej uzbrojone, i że jesteśmy w NATO. To klucz do tego, żeby zapewnić Polsce i Polakom bezpieczeństwo. UE ze swoimi programami, takimi jak PESCO [wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony] stanowi wsparcie, a my musimy je wykorzystywać – wskazał minister.

Ostatnie dni to także zapowiedź realizacji kluczowych programów zbrojeniowych. Obecnie negocjowana jest II faza programu „Wisła”, w ramach którego do Polski trafią systemy rakietowe Patriot. Jednocześnie „Wisła” otworzyła drogę do realizacji...
[pozostało do przeczytania 57% tekstu]
Dostęp do artykułów: