Rząd pokrzyżował szyki Moskwie. Kreml: Polacy na kolanach, Izrael: to sukces Polski

Niespodziewana deklaracja rządów Polski i Izraela kończy zawirowania wokół nowelizacji ustawy o IPN. Część środowisk prawicowych, PO, a przede wszystkim portale jawnie wspierające Kreml nazywają postawę PiS ujmą, zdradą lub padaniem na twarz przed Żydami. Tymczasem według dużej części izraelskich mediów i polityków to Warszawa odniosła dyplomatyczny sukces, narzucając Tel Awiwowi własną narrację historyczną.

Trwające kilka miesięcy międzynarodowe zamieszanie wokół nowelizacji ustawy o IPN dobiega końca. Dzięki dyplomatycznym wysiłkom rządu udało się wypracować z Izraelem porozumienie, które pomoże ustabilizować relacje z tym krajem, a także zażegnać niebezpieczeństwo niepotrzebnych napięć na linii Warszawa–Waszyngton.
Wspólna polsko-izraelska deklaracja, potępiająca zarówno antysemityzm, jak i antypolonizm, a także zmiany w projekcie ustawy (głównie wykreślenie sankcji karnych) nie wszystkim jednak się spodobały. Część narodowo-konserwatywnej prawicy zaatakowała rząd Mateusza Morawieckiego za ustąpienie Izraelowi – nie zauważając, że identyczną narrację podejmuje PO i jawnie prokremlowskie środowiska. Zlekceważono również inny niewygodny fakt: że w Izraelu spora część mediów i polityków skrytykowało premiera Netanjahu za... ustąpienie Polsce.

Moskwa i ostrzeżenie przed Państwem Polin
„Rząd pada na twarz przed Zachodem” – tak zatytułowano na stronie Xportal.pl tekst będący reakcją na wspólną deklarację premierów Morawieckiego i Netanjahu. W artykule czytamy: „Sejm RP, głosami rządowej większości, zaakceptował modyfikacje w obecnie obowiązującej ustawie o IPN. Polega ona na uchyleniu art. 55a, który groził sankcjami karnymi za przypisywanie Polsce odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy. Wzbudzał on poważne kontrowersje na całym świecie, budząc wściekłość zwłaszcza środowisk żydowskich. [...] Obecna nowelizacja spotkała się już z falą krytyki środowisk patriotycznych oraz pewnym oporem w samym...
[pozostało do przeczytania 79% tekstu]
Dostęp do artykułów: