GetBack pod okiem służb. Śmietanka III RP zamieszana w aferę

Setki milionów złotych strat, zarzuty dla szefów GetBacku oraz współpracujących z nimi biznesmenów, kilkadziesiąt przesłuchanych osób – to bilans zaledwie dwumiesięcznego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie. Dotyczy ono jednej z największych w ostatnim czasie afer finansowych, która jest okrzyknięta mianem Amber Gold 2.


W połowie czerwca do aresztu trafił prezes firmy GetBack Konrad K., który wcześniej został zatrzymany na lotnisku Chopina w Warszawie. Zdaniem posła Marcina Horały, były szef spółki chciał uzyskać azyl w Izraelu, jednak to mu się nie udało. W tym samym dniu został także zatrzymany współpracujący z Konradem K. biznesmen Piotr B. Z kolei tydzień temu aresztowano Katarzynę M., byłą dyrektor biura zarządu spółki GetBack, oraz Szczepana D.-M., prezesa Polskiego Domu Maklerskiego. Katarzynie M. postawiono zarzut niszczenia dokumentów spółki – w ten sposób była dyrektor zacierała ślady popełnionych przestępstw i pomagała w uniknięciu odpowiedzialności karnej. Z kolei Szczepan D.-M. usłyszał m.in. zarzut działania wspólnie i w porozumieniu na szkodę GetBack z byłym prezesem tej spółki Konradem K. Sąd uznał, że podejrzani mogą mataczyć w sprawie i nie zgodził się na łagodniejsze środki zapobiegawcze.

Sieć powiązań
Historia GetBacku, którego właścicielem był biznesmen Leszek Czarnecki (zarejestrowany przez Służbę Bezpieczeństwa jako TW „Ernest”), zaczęła się 2012 r. – we wrześniu Komisja Nadzoru Finansowego wydała spółce zezwolenie na zarządzanie wierzytelnościami. Co ciekawe, pół roku wcześniej, w marcu 2012 r., KNF wydała zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej dla Polskiego Domu Maklerskiego. Szefem KNF był wówczas związany z PO Andrzej Jakubiak, którego na to stanowisko powołał we wrześniu 2011 r. ówczesny premier Donald Tusk. Konrad K. niemal od samego początku był związany z GetBackiem, co nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że od lat funkcjonował w...
[pozostało do przeczytania 69% tekstu]
Dostęp do artykułów: