Jetgate – jak tankuje się samoloty w Polsce. Przyjaciel Putina i interesy na lotniczym paliwie

Litewska firma, dla której pracowała kancelaria prawna syna Bronisława Komorowskiego, za rządów PO-PSL zawarła intratne umowy z PKN Orlen. Płocki koncern mógł na nich stracić miliony złotych. Obecnie trwa audyt wewnętrzny w tej sprawie – ustaliła „Gazeta Polska”.


Daniel Obajtek, po objęciu fotela prezesa PKN Orlen, oprócz gruntownych reform zaczął też wdrażać plan rozbijania w koncernie wieloletnich układów. Aktualnie pod lupą orlenowskich audytorów znalazły się umowy ze spółką Baltic Ground Services (BGS), zajmującą się obsługą naziemną samolotów na kilku największych polskich lotniskach – ustaliła „Gazeta Polska”. Firma wchodzi w skład notowanej na warszawskiej giełdzie międzynarodowej grupy zarejestrowanej na Litwie, współpracującej m.in. z państwową rosyjską korporacją, kierowaną przez zaufanego przyjaciela Władimira Putina. Jednak wątpliwości budzą nie tylko te kontakty. Z materiałów, do których dotarła „GP”, wynika, że BGS tankowała do maszyn na polskich lotniskach paliwo lotnicze nabywane od płockiej rafinerii po mocno preferencyjnych cenach. Tracił na tym nie tylko PKN Orlen, ale również spółka-córka Orlen Aviation (dawny Petrolot), konkurencja BGS. Straty z tego tytułu mogą wynieść w sumie przynajmniej kilkanaście milionów złotych. Z ustaleń „GP” wynika, że litewską firmę obsługiwała kancelaria prawna najstarszego syna byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Z kolei w radzie nadzorczej spółki-matki zasiadał były członek zarządu PKN Orlen.

Interesy z rosyjską korporacją zbrojeniową
Firma BGS powstała w kwietniu 2010 r. (podmiot o tej samej nazwie działał wcześniej na Litwie). Siedzibę ma przy ul. Komitetu Obrony Robotników 45B w Warszawie. Należy do zarejestrowanej na Litwie spółki Avia Solutions Group (ASG), której największym akcjonariuszem jest urodzony w Wilnie, 41-letni Ziemelis Gediminas (pakiet prawie 30 proc. akcji kontroluje przez jedną ze swoich cypryjskich spółek). Prowadzi...
[pozostało do przeczytania 69% tekstu]
Dostęp do artykułów: