Załatw formalności i leć do Ameryki. Najważniejsze informacje dotyczące wniosku wizowego

Specjalnie dla Czytelników „Gazety Polskiej” prezentujemy cykl podpowiedzi i porad, jak skutecznie i szybko wyrobić wizę do Stanów Zjednoczonych. Jeśli chcą Państwo zobaczyć, jak wygląda tętniący życiem Nowy Jork, poczuć się w Hollywood jak filmowa gwiazda, a może odwiedzić liczną chicagowską Polonię – warto zrobić to już teraz. Droga jest prosta.

W naszym cyklu opisujemy krok po kroku, jak wygląda wyrobienie wizy. Wbrew pozorom i obiegowym opiniom nie jest to wcale skomplikowane. Na początek musimy wybrać rodzaj wizy. Oprócz standardowej turystycznej B-1/B-2 Polacy często ubiegają się o wizy załogowe (C-1/D), studenckie (F), dla specjalistów do pracy (H-1B), na wymianę naukową lub program Summer Work & Travel (J) lub występy sportowe bądź artystyczne (P). Jeśli już wiemy, co takiego ciągnie nas za ocean, czas na:


Krok pierwszy

Musimy wypełnić internetowy formularz DS-160. Jest on dostępny w internecie na stronie ceac.state.gov/genniv/. Ten formularz często opisywany jest jako „najtrudniejszy z kroków na drodze do wizy”. Niech nas to jednak nie zniechęca. To wbrew pozorom dość prosta sprawa.

Na podanej wyżej stronie znajdujemy placówkę dyplomatyczną i wybieramy język (do wyboru jest polski i angielski). Przesyłamy także zdjęcie, które jest potrzebne do wypełnienia wniosku. Wybieramy także pytanie zabezpieczające, na wypadek, gdybyśmy chcieli dokończyć czynności później. Potem przystępujemy do odpowiedzi na pytania we wniosku. Chodzi o odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące m.in. naszych danych osobowych, stanu cywilnego i miejsca zamieszkania. Podajemy numer paszportu oraz cel wyjazdu do USA, w tym m.in. planowaną datę przyjazdu i wyjazdu. Formularz zapyta, czy sami płaciliśmy za podróż oraz o osoby towarzyszące i poprzednie pobyty w USA. Podajemy dane rodziców i małżonka, opisujemy nasze wykształcenie i kolejne miejsca, w których pracowaliśmy. System zapyta także o...
[pozostało do przeczytania 37% tekstu]
Dostęp do artykułów: