Kilka walut na jednej karcie. Wygodna opcja płatności podczas zagranicznych podróży

Wyjeżdżając za granicę bezpiecznie mieć w portfelu kartę, którą swobodnie można się posługiwać praktycznie w każdym miejscu na świecie. Jeszcze lepiej, jeśli jest to karta walutowa. Unikamy wówczas kosztu przewalutowania, który sięga kilku procent kwoty transakcji.

Mobilność Polaków jest coraz większa, podróżujemy dużo, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, zwiedzając bliższe i dalsze zakątki świata. Korzystając z uroków urlopu chętnie wydajemy pieniądze na przyjemności, pamiątki i dobre jedzenie. Aby po powrocie wyciąg z konta nie przyprawił nas o ból głowy, warto zadbać o kartę, która pozwoli nam oszczędzić na wydatkach i uniknąć kosztu przewalutowania transakcji.

Płać bez haraczu
Taką kartę w ofercie ma już coraz więcej banków – po wakacjach będzie ich w sumie siedem. Oferują one kartę powiązaną z kontem lub kilkoma kontami walutowymi – w zależności od rodzaju transakcji, karta automatycznie obciąża odpowiedni rachunek. Musimy tylko pamiętać, aby wcześniej zasilić konto lub konta odpowiednią walutą. Tutaj jednak również dostrzegamy wyższość karty walutowej nad złotową. Walutę możemy bowiem kupić w dowolnie wybranym momencie, sugerując się np. najniższym kursem w kantorze internetowym. Wówczas – nawet jeśli kurs w momencie realizowania transakcji jest wyższy, nas to nie dotyka – płacimy walutą, którą wcześniej zdeponowaliśmy na swoim koncie. Inaczej sprawa wygląda w przypadku karty złotowej – bank przeliczy transakcję na dzień księgowania i zastosuje kurs, który danego dnia w nim obowiązuje. Z reguły jest on wyższy niż kursy w kantorach.
Niekorzystna dla nas jednak może okazać się też transakcja kartą walutową w momencie, kiedy zapomnimy zasilić konto walutowe. Jeśli przykładowo będziemy płacić nią w austriackiej restauracji i okaże się, że na naszym koncie w euro jest za mało środków lub nie ma ich w ogóle, system pobierze pieniądze z naszego podstawowego konta, którym jest konto złotówkowe, i tym...
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: