Babilon nad Nilem. Dokąd uciekła Święta Rodzina

Kair to nie tylko stolica Egiptu, ale również największa metropolia arabskiego świata islamu. Mimo to wciąż obecni są tu potomkowie ludu faraonów – chrześcijanie, Koptowie. Po wiekach ucisku i niedoli powoli odbudowują swoje święte miejsca, niezbyt często odwiedzane przez turystów.

Chociaż dzisiejszy Kair założyli zwycięzcy Arabowie w połowie VII wieku, jednak ludzie zakładali osady w tej okolicy od tysiącleci. W miejscu, gdzie leży dzisiejszy Stary Kair, znajdowała się twierdza, kontrolująca ruch na Nilu. Zarówno starożytna nekropolia w Gizie, ówczesna stolica Egiptu – Memphis, jak i święte miasto Heliopolis dziś znajdują się na obszarze tzw. Wielkiego Kairu – aglomeracji liczącej kilkanaście milionów mieszkańców. Nie wiadomo dokładnie ilu, bowiem wszelkie liczby opierają się na szacunkach. Sam Kair liczy ich około 8–9 mln, z czego około 2–3 mln żyje w tzw. Mieście Umarłych – slumsach powstałych na starej arabskiej nekropolii.

Miasto ma bardzo niejednorodny charakter, bo od wieków kolejne osiedla powstawały w sąsiedztwie istniejących – i tak dzieje się do dzisiaj. Starej zabudowy się nie usuwa, nowoczesne dzielnice mieszkaniowe powstają w sąsiedztwie wydm z jednej, a zrujnowanych budynków z drugiej strony. Ulice są zwykle zatłoczone ponad wszelką miarę, zaś pojęcie przepisów ruchu drogowego wydaje się tu kompletnie nieznane. Do autobusów wsiada się (i wysiada) praktycznie w biegu, niekiedy po prostu na środku ulicy. Mimo to wszystko to jakoś funkcjonuje bez strat w ludziach i sprzęcie.

Stary Kair, czyli Al-Fustat, czyli Babilon, leży na uboczu, chociaż niedaleko od centrum aglomeracji. Przez wieki Nil odsunął się na zachód i po dawnym wielkim porcie dziś nie ma już śladu, choć archeolodzy odkopali zasypane nadbrzeża. Pozostały za to do dziś fundamenty i fragmenty murów potężnej rzymskiej twierdzy, w której w czasach świetności podobno stacjonowały aż trzy legiony. Twierdza ta kontrolowała nie tylko ruch na Nilu...
[pozostało do przeczytania 58% tekstu]
Dostęp do artykułów: