Dowód militarnej jedności NATO. Saber Strike-18 \ Baltops-18

Od blisko dwóch tygodni 18 tys. żołnierzy z 19 państw, w tym ponad 5-tysięczna grupa polskich wojskowych, bierze udział w strategicznych manewrach Saber Strike-18, które odbywają się na poligonach w Polsce oraz w krajach bałtyckich. Równocześnie na Bałtyku trwają natowskie ćwiczenia Baltops-18.


Międzynarodowe ćwiczenie Saber Strike-18, zorganizowane przez Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie (USAEUR), jest ósmą edycją militarnego przedsięwzięcia, które od 2010 r. trwale zapisało się w kalendarzu najważniejszych zbrojeniowych wydarzeń NATO. W trakcie rozpoczętych 3 czerwca manewrów, podobnie jak podczas ich ubiegłorocznej edycji, skupiono się głównie na umacnianiu roli batalionowych grup bojowych NATO rozmieszczonych w Polsce i krajach bałtyckich, jako wiodącej siły wsparcia sojuszniczego w razie potencjalnego zagrożenia.

Dla polskiej armii, uznawanej za najmocniejszą na wschodniej flance Sojuszu, Saber Strike-18 to jedne z najważniejszych manewrów wojskowych. Dlatego w tym roku na ćwiczenia stawiło się ponad 5 tys. polskich żołnierzy oraz tysiąc jednostek sprzętu wojskowego, w tym czołgi, transportery opancerzone (Rosomaki), armatohaubice i samoloty wojskowe. Głównym ćwiczącym z ramienia SZ RP jest 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana. Więcej żołnierzy i sprzętu desygnowała do manewrów tylko armia Stanów Zjednoczonych.

Choć scenariusz dwutygodniowych ćwiczeń został rozłożony aż na cztery kraje (oprócz Polski biorą w nich udział także Litwa, Łotwa i Estonia), w każdym z nich realizowane są kluczowe etapy prowadzenia zintegrowanej operacji lądowej i powietrznej. Dzięki temu w naszym kraju mogliśmy obserwować m.in. desant żołnierzy na poligonie w Drawsku Pomorskim i lotnisku w Mirosławcu czy współdziałanie wojsk na poligonach w Orzyszu i Bemowie Piskim, gdzie stacjonuje Wielonarodowa Batalionowa Grupa Bojowa NATO pod dowództwem amerykańskim. Dwutygodniowe manewry to także sprawdzian dla Wielonarodowej...
[pozostało do przeczytania 55% tekstu]
Dostęp do artykułów: