Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

UE nie nałoży kar na Gazprom
Komisja Europejska ogłosiła, że ostatecznie zatwierdza ugodę z Gazpromem w sprawie o nadużywanie przez ten rosyjski koncern jego pozycji w Europie Środkowej i Wschodniej – Gazprom uniknie kar UE za monopolistyczne praktyki. Jednocześnie Komisja nałożyła na Gazprom zobowiązania umożliwiające swobodny przepływ gazu po konkurencyjnych cenach na rynkach w Europie Środkowo-Wschodniej.

Kanclerz Merkel w Pekinie
Kanclerz Angela Merkel oświadczyła na wspólnej konferencji prasowej z premierem Chin Li Keqiangiem, że Niemcy są otwarte na chińskie inwestycje, a Chiny i Niemcy opowiadają się za utrzymaniem dotychczasowej umowy polityczno-nuklearnej z Iranem. Premier Chin zapewnił o otwartości jego kraju na inwestycje niemieckie, również w sektorze motoryzacyjnym.

Przeciw reformie strefy euro
We wspólnym artykule na łamach dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” grupa 154 niemieckich ekonomistów ostrzegła przed reformą systemu waluty euro – postulowaną przez władze Francji. Ekonomiści twierdzą, że m.in. plany przekształcenia istniejącego Europejskiego Mechanizmu Stabilności w Europejski Fundusz Walutowy „mogą stanowić poważne ryzyko dla obywateli Europy”.

UE proponuje USA współpracę energetyczną
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaproponował USA liberalizację i zwiększenie określonych obszarów współpracy, jeśli Waszyngton wyłączy Unię Europejską na stałe z dodatkowych ceł na stal i aluminium. Komisarzom chodzi głównie o pogłębienie współpracy energetycznej z USA, a zwłaszcza o import amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego, gdyż wiele państw UE już ma specjalne terminale do odbierania tego gazu, jednak są one wykorzystywane w niewielkim stopniu.

Ogrodzenia na granicy z Albanią
Na Bałkanach powstaje nowy szlak uciekinierów z Azji i Afryki, który wiedzie z Grecji przez Albanię...
[pozostało do przeczytania 23% tekstu]
Dostęp do artykułów: