Szczury w futurystycznym pejzażu

Przed widzem krwawy spektakl o rozlicznych filmowych parantelach. Starsi kinomani przypomną sobie „Dziesiątą ofiarę” (1965 r.) z Mastroiannim, „Czyż nie dobija się koni” (1969 r.) z Jane Fondą, trochę młodsi „Uciekiniera” (1987 r.) ze Schwarzeneggerem. Najmłodsi oprócz survivalowych seriali, takich jak „Lost – Zagubieni”, mają przed oczyma telewizję z podobnymi figurami przegiętych, nienaturalnych gwiazd, szemranych jurorów i nakręconych uczestników, którzy zrobią wszystko, by wygrać. Bo przecież tak było choćby w Big Brotherze.

To znaczy współcześnie nikt nie strzela jeszcze z łuku. Ale w „Igrzyskach śmierci” już musi. W ruch idą też noże, maczety. Zamiast porywać plecaki z wyposażeniem i gnać w las, uczestnicy Igrzysk biorą na cel pozostałych. Na szczęście Katniss nie jest taka. Wylądowała w Igrzyskach, by zastąpić młodszą bezradną siostrę. Chce wrócić, pomóc matce w okrutnym świecie, czeka też na nią chłopak. Nawet trener, jeden z poprzednich zwycięzców gry (Harleson), radzi dziewczynie skupić się na obronie, nie eliminacji konkurentów. Toteż walcząc o siebie, Katniss zacznie bezwiednie walczyć o innych. Nie wbije noża w plecy, nie skorzysta z okazji. Nie pokocha chłopaka ze swojego dystryktu, ale go nie odtrąci. Wyświadczy pomoc i sama ją uzyska. To bardzo rozważne w świecie, w którym kuszą człowieka trujące jagody, atakują ogniste kule, zmutowane osy, wreszcie wygenerowane komputerowo potwory (w powieści były to cyborgi z mózgami uczestników poprzednich igrzysk).

Zachowanie Katniss spodoba się widowni, przysporzy tzw. sponsorów i pomocy na planie. Ale z politycznego punktu widzenia jest w tym zalążek buntu, mamy mniej ofiar, inne emocje widzów, co uruchamia społeczną lawinę… Nie warto przecenić filmu, ma swój wdzięk, jego przekaz zdaje się oczywisty. Może dotrze do młodych ludzi zatracających się w korporacyjnych i medialnych wyścigach szczurów. Jeśli reguły gry są nieludzkie, trzeba je zmienić. Kanciasta, ale obdarzona magnetycznym...
[pozostało do przeczytania 10% tekstu]
Dostęp do artykułów: