Brukselska kariera smoleńskiego świadka. Z Moskwy do stolicy Belgii

Maciej Jakubik – były urzędnik Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – kontynuuje swoją zadziwiającą karierę, tym razem w Brukseli. Po tragedii smoleńskiej trafił do ambasady RP w Moskwie, choć jego koledzy byli wyrzucani z posad, następnie ucieszył „Gazetę Wyborczą” swoimi zeznaniami. Teraz zajmuje się bezpieczeństwem energetycznym Europy Środkowej.

Jakubik to jedna z bardziej kontrowersyjnych postaci związanych z wydarzeniami wokół katastrofy smoleńskiej. Jego zachowanie po tragedii, względy, którymi cieszył się u ludzi PO, wreszcie zeznania złożone w śledztwie smoleńskim rodzą wiele pytań o jego rolę w kancelarii Lecha Kaczyńskiego. Mimo ogromnych wątpliwości dotyczących Jakubika urzędnik ten pełni istotną funkcję w ważnym dla polskich interesów brukselskim stowarzyszeniu.

Dyrektor w Brukseli
Od października 2016 r. Maciej Jakubik jest dyrektorem wykonawczym w Central Europe Energy Partners (CEEP). To międzynarodowe stowarzyszenie, założone w Brukseli w 2010 r., koncentruje się na wpływaniu na kształt unijnej polityki energetycznej – tak, by uwzględniała ona interesy państw Europy Środkowej.
Za rządów PO-PSL, jak opisywał kilka miesięcy temu w „GP” Piotr Nisztor, stowarzyszenie finansowane przez strategiczne polskie państwowe przedsiębiorstwa dawało intratne zlecenia spółce byłego wiceministra obrony Niemiec oraz byłemu wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi. Decydował o tym emerytowany pułkownik wywiadu PRL Janusz Luks, jeden z poprzedników Jakubika na stanowisku dyrektora wykonawczego. To zresztą Luks, jak ustaliła „GP”, był inicjatorem stworzenia CEEP.
Teraz o takich patologiach w stowarzyszeniu nie może być mowy (po wygranej PiS w wyborach powołano nową Radę Dyrektorów), ale postać obecnego dyrektora wykonawczego – najważniejszej de facto osoby w CEEP – nie budzi zaufania. Przed otrzymaniem dyrektorskiej posady w brukselskim stowarzyszeniu Jakubik pracował w MSZ, jeszcze wcześniej –...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: