Wielbiciele Hitlera. Niemieccy neonaziści w Polsce

Styczeń 2014 r., schronisko górskie „Strzecha Akademicka” w Karkonoskim Parku Narodowym. Zachowująca się hałaśliwie grupa młodych Niemców wykonuje gesty „hajlowania” i wznosi toasty na cześć przywódców III Rzeszy, a w szczególności Hermanna Goeringa, który urodził się 12 stycznia. Kwiecień 2018 r. W mediach społecznościowych setki młodych Niemców należących do neonazistowskich ruchów umawiają się tuż przy polskiej granicy na świętowanie urodzin Hitlera, które przypadają 20 kwietnia.


Wizyty na Dolnym Śląsku wielbicieli III Rzeszy zza zachodniej granicy nie należą do rzadkości. Najczęściej na lokalnych targach staroci szukają oni oryginalnych „pamiątek” po zbrodniczym systemie. – W Polsce nie wolno sprzedawać żadnych przedmiotów, na których są symbole totalitaryzmów. Mimo zakazu kwitnie nielegalny handel swastykami, które najczęściej są sprowadzane z Chin – mówią nam wrocławscy policjanci.

Nazistowska biesiada
Jeleniogórska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zdarzenia z udziałem Niemców, do którego doszło w nocy z 11 na 12 stycznia 2014 r. w schronisku „Strzecha Akademicka”. Pierwsza o tym postępowaniu poinformowała Magda Groń w dolnośląskim dodatku „Gazety Polskiej Codziennie”.
– 11 stycznia 2014 r. w schronisku zameldowało się 18 Niemców, którzy przyszli na miejsce w kilku grupach. Wieczorem zaczęli oni biesiadować w jednej z sal znajdujących się na terenie schroniska. Ich zachowanie było głośnie, co przeszkadzało innym turystom. Obsługa poprosiła ich o przejście do mniejszej sali, co nie przyniosło żadnego skutku. W dalszym ciągu zachowywali się bardzo hałaśliwie, w pewnym momencie kilku z nich zaczęło śpiewać pieśń „Deutschland, Deutschland über alles (Niemcy, Niemcy ponad wszystko – przyp. red.) i mieli przy tym wykonywać gest nazistowskiego pozdrowienia. Dochodziło także do okrzyków „Sieg heil” – mówi nam prokurator Tomasz Czułowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej...
[pozostało do przeczytania 68% tekstu]
Dostęp do artykułów: