Polskie macki Putina. W blogosferze szaleje rosyjska propaganda

Październik 2017. Z Polski, na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zostaje wydalony dr Dymitr K. w związku z działalnością wymierzoną przeciwko Polsce. Marzec 2018. Do aresztu trafia pracownik Ministerstwa Energii Marek W., podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji. Kilka dni później z naszego kraju zostaje wydalonych czterech rosyjskich dyplomatów. Dwóch z nich to działający pod przykryciem oficerowie FSB, z którymi kontaktował się Marek W.


Eksperci zwracają uwagę, że oprócz „twardej” agentury Rosja zainwestowała potężne pieniądze w działające w Polsce media internetowe i blogosferę. Głównym celem wojny informacyjnej są USA, NATO oraz Ukraina. Rosyjski przekaz dociera do ludzi o antysemickich, antyamerykańskich oraz antyukraińskich poglądach i obejmuje swoim zasięgiem – sądząc po liczbie odwiedzających portale i kanały na YouTube – około miliona osób. Specjaliści zajmujący się działalnością rosyjskich służb podkreślają, że intensyfikacja ich działań nastąpiła od jesieni 2015 r., po dojściu do władzy PiS.

Zatrzymany za szpiegostwo
45-letni Marek W. był związany z dziedziną energetyki od wielu lat – pracę w resorcie gospodarki rozpoczął w czasie, gdy ministrem był Waldemar Pawlak. Marek W. był głównym specjalistą w Departamencie Energetyki Ministerstwa Gospodarki. Odpowiedzialny między innymi za zamówienie dotyczące opracowania stu map przedstawiających lokalizację projektów zrealizowanych w ramach sektora energetyka Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w latach 2007–2013. W Ministerstwie Energetyki zajmował się pozyskiwaniem dofinansowania z Unii Europejskiej na projekty ministerialne, analizami oraz pozyskiwaniem i przetwarzaniem danych. Z racji swojej pracy miał dostęp do informacji niejawnych, a także dysponował wiedzą o dywersyfikacji dostaw prądu i gazu. Część danych, które pozyskał Marek W., dotyczyła gazoportu w Szczecinie oraz polskich działań w sprawie budowy Nord...
[pozostało do przeczytania 83% tekstu]
Dostęp do artykułów: