Człowiek Kiszczaka chroniony przez sąd. Uniewinniony za prześladowanie opozycji

Leszek Lamparski. Współzałożyciel Klubu Generałów, złożonego głównie z funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki. Jeden z inspiratorów protestów przeciwko ustawie dezubekizacyjnej obniżającej emerytury byłym funkcjonariuszom służb PRL-u. Jego nazwisko figuruje na wykazie IPN osób, które wbrew prawu mogą przechowywać dokumenty z czasów PRL. Ostatnio został uniewinniony od zarzutu zbrodni komunistycznej.

„Hańba!”, „Skandal!” – takie okrzyki można było usłyszeć po wyroku, który zapadł przed wałbrzyskim sądem rejonowym 12 lutego br. Sędzia Bartosz Szeremeta uniewinnił gen. Leszka Lamparskiego, który podpisał się po decyzją internowania 92 osób w czasie stanu wojennego. – Nadzorowana przez niego milicja i Służba Bezpieczeństwa prześladowała fizycznie i psychicznie opozycjonistów – mówią nam wałbrzyscy członkowie Solidarności. Wyrok jest tym bardziej skandaliczny, że w innych sprawach dotyczących internowania zapadały wyroki skazujące.

Przy boku Dankowskiego
Historia gen. Leszka Lamparskiego jak w soczewce pokazuje wpływy komunistycznych służb specjalnych na kształt III RP. W 1988 r. Lamparski, były komendant Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Wałbrzychu, trafił do Departamentu II MSW. W swojej książce „Policja bez tajemnic” wydanej w 1993 r. Lamparski napisał, że do Warszawy w 1988 r. osobiście wezwał go Czesław Kiszczak – Lamparski był już wtedy po przeszkoleniu, które odbył w Związku Sowieckim.
„Opiekunem moim został generał Henryk Dankowski (…). Posiadał jako nadzorujący działalność SB ogromną wiedzę o ludziach. I tych na świeczniku, i tych z opozycji współpracujących z SB. Myślę, że mógłby listę A. Macierewicza uporządkować i skorygować. Gdyby trzeba było powołać arbitra w sprawach, kto był, a kto nie był agentem bezpieki – to Dankowski jest najbardziej kompetentny” – czytamy w książce „Policja bez tajemnic”.
To, że Leszek Lamparski trafił do zespołu Dankowskiego – byłego...
[pozostało do przeczytania 70% tekstu]
Dostęp do artykułów: