Polskie firmy mogą skorzystać na rewolucji technologicznej. Wnioski z debaty

W najbliższych 20 latach Polska nie stanie się globalną potęga ekonomiczną. Ale nasze firmy mogą znaleźć swoje miejsce w transformującej się światowej gospodarce. Muszą jednak ciężko pracować i postawić na innowacyjność.

To główne wnioski płynące z debaty „Polska gospodarka 2040. Scenariusze rozwoju w perspektywie 20-lecia”, zorganizowanej w ramach Forum Zmieniamy Polski Przemysł. – Przez ostatnie 20 lat polska gospodarka przeszła ogromne przeobrażenia, dzięki czemu możemy dzisiaj mierzyć się z globalnymi liderami. Teraz warto zastanowić się nad tym, jak Polska będzie rozwijała się przez następne dwie dekady – stwierdził Wojciech Kuśpik, wydawca, prezes zarządu Grupy PTWP, organizatora forum. Zdaniem Adama Górala, prezesa zarządu Asseco Poland SA, nie możemy liczyć na to, że w kolejnych 20 latach Polska stanie się światowym liderem gospodarczym. Prawdziwa walka o przywództwo rozegra się między USA a Chinami. – Nie oznacza to jednak, że Polska nie znajdzie swojego miejsca. Ważne, żeby polscy przedsiębiorcy ciężko pracowali, firmy zarabiały, co pozwoli im finansować innowacje, bez których trudno być konkurencyjnym – powiedział prezes Góral.

Bardziej optymistycznie na przyszłą pozycję Polski w światowej gospodarce patrzy Dariusz Żuk, prezes fundacji Polska Przedsiębiorcza. – Wierzę, że nowy model świata, rewolucja technologiczna zacznie się w Polsce. A żyjemy w świecie, w którym w ciągu kilku lat start-upy są w stanie przekształcić się w globalne koncerny – stwierdził.

Uczestniczący w debacie Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), zwrócił uwagę, że polskie firmy mogą zostać beneficjentami dotychczasowego niedorozwoju technologicznego. Będą mogły przeskoczyć pewne etapy rozwoju, ulepszając od razu najnowocześniejsze technologie, takie jak sztuczna inteligencja. Jednak nowoczesne technologie pomogą w rozwoju naszych firm tylko wówczas, gdy nastąpi ich sprzęgnięcie z tradycyjnymi...
[pozostało do przeczytania 26% tekstu]
Dostęp do artykułów: