Tysiące osób na manifestacji przeciw cenzurze. Władza drży przed gniewem społecznym

Głos zabrali również m.in. dziennikarze Witold Gadowski i Jan Pospieszalski, prof. Andrzej Nowak oraz dr Zuzanna Kurtyka, wdowa po tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej prezesie IPN. W emocjonalnej przemowie wspomniała m.in. o tym, że zadaniem mediów jest współuczestniczenie w tworzeniu państwa prawa, a odstępstwo od tej zasady skutkuje wypaczaniem zasad demokracji.

– To demonstracja w obronie wolności, wolnych mediów i nieskrępowanego dostępu do informacji – powiedział publicysta Jan Pospieszalski. Dodał, że państwo zawodzi Polaków i nie jest w stanie zapewnić im bezpieczeństwa. On również nawiązał do momentów sprzed dwóch lat, kiedy tysiące ludzi żegnały na krakowskim Rynku prezydencką parę. – Na 10 minut przed mszą, na wielkich telebimach jeden z propagandystów telewizji informacyjnej rozmawiał z zaproszonymi gośćmi o... demonach polskiego patriotyzmu. To zdumiewający wyraz pogardy dla ludzi, którzy gromadzą się pod biało-czerwonymi sztandarami! To rodzaj lęku. Oni się boją Polaków! – powiedział Pospieszalski. Mówił również o katastrofie kolejowej pod Szczekocinami. – Eurokomuna, która ma dziś w Polsce władzę, rządzi lękiem! Boimy się latać samolotami, a dziś boimy się również jeździć pociągami. To obecni rządzący nie potrafili zadbać o życie osób, które na trasie Warszawa–Kraków uczestniczyły w katastrofie. Pamiętamy o nich i ich rodzinach i łączymy się z nimi w bólu – powiedział publicysta. Owację zgromadzonych zebrał Witold Gadowski, który przypomniał słowa Jana Pietrzaka: „Tu rozgłośnia toruńska Radia Wolna Europa...”.

Wśród zebranych nie zabrakło polityków opozycji. Obecni byli m.in. Andrzej Duda, Ryszard Terlecki, Andrzej Adamczyk i Stanisław Pięta oraz szef klubów „GP” Ryszard Kapuściński.

Zgromadzenie zakończyła chwila modlitwy za ofiary katastrofy kolejowej, do której doszło w sobotni wieczór na trasie Kraków–Warszawa. W katastrofie zginęło 16 osób, a 58 zostało rannych.
[pozostało do przeczytania -1% tekstu]
Dostęp do artykułów: