Porażka protestu sędziów, kompromitacja Żurka. Nadzwyczajna kasta hałaśliwa, ale bezradna

Sędzia Waldemar Żurek, który pozuje na reprezentanta wszystkich sędziów, został odwołany z funkcji rzecznika własnego sądu, którą to decyzję wsparło – uwaga! – Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie. Porażką zakończył się też apel o to, by sędziowie zbojkotowali nową KRS. Żurek straszył potencjalnych kandydatów usunięciem z zawodu i utratą emerytury. Tymczasem wystarczająca grupa sędziów zebrała już niezbędne podpisy. – Sędzia Żurek stał się postacią groteskową. Do czego jeszcze się posunie? Zacznie grozić sędziom fizycznie? – mówi „Gazecie Polskiej” sędzia Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.

„Chodzi o to, aby »miecz« naszej sprawiedliwości nie działał na oślep w myśl jakichś abstrakcyjnych, oderwanych od życia zasad, lecz potrafił w wirze ścierających się sił uderzyć całym swoim ostrzem we wroga klasowego” – pisał sędzia Aleksander Rypiński na łamach „Demokratycznego Przeglądu Prawniczego” w 1948 r. A Leon Chajn, stalinowski wiceminister sprawiedliwości, wskazywał, iż w nowej Polsce „prawo może stosować ten, kto rozumie i odczuwa potrzebę dokonania przewrotu”.

Żurek grozi: stracicie nawet emerytury
Tak narodziła się ideologia „nadzwyczajnej kasty”, a jej echa słychać było wyraźnie w oświadczeniach zarówno sędziego Żurka, jak i stowarzyszeń sędziowskich po wejściu w życie reformy wymiaru sprawiedliwości w roku 2018. Wymiar sprawiedliwości przestaje być rządzony niepodzielnie przez nas, więc jest bezprawny, a kto będzie wspierał zmiany, poniesie odpowiedzialność – taki mniej więcej był sens wspomnianych apeli. Bo jak inaczej zakwalifikować apel Walnego Zgromadzenie Stowarzyszenia Sędziów Themis z 14 stycznia 2018 r.? „Podtrzymujemy swój apel wystosowany do sędziów o nielegitymizowanie niekonstytucyjnych działań władzy, nieprzyjmowanie hańbiących urząd sędziego propozycji uczestniczenia w demolowaniu sądownictwa. Przestrzegamy wszystkich sędziów przed udziałem w procedurze wyboru do nowej Krajowej...
[pozostało do przeczytania 81% tekstu]
Dostęp do artykułów: