PGZ otwiera się na Węgry. Współpraca z Budapesztem

Planowane otwarcie przedstawicielstwa Polskiej Grupy Zbrojeniowej na Węgrzech to kolejny krok w kierunku rozwoju zdolności eksportowych lidera polskiego przemysłu, który już teraz może poszczycić się znaczącymi osiągnieciami na tym polu. Współpraca z Budapesztem przyczyni się również do lepszego uzbrojenia węgierskiej armii.

Decyzja o utworzeniu stałego przedstawicielstwa PGZ na Węgrzech, które ma zostać otwarte w ciągu najbliższych 3–4 miesięcy, związana jest z niedawną wizytą premiera RP Mateusza Morawieckiego i prezesa zarządu PGZ SA Błażeja Wojnicza w Budapeszcie. – Wizyta ta tylko umocniła nas w przekonaniu, że w najbliższych latach Węgry mogą stać się dla nas nie tylko istotnym rynkiem zbytu w Europie, ale także ważnym partnerem przemysłowym – mówi „GP” Błażej Wojnicz. To właśnie ściślejsza współpraca przedsiębiorstw zbrojeniowych w tej części Europy była jednym z kluczowych tematów poruszanych podczas wspomnianej wizyty. – Węgrzy wykazują bardzo dużą determinację w pozyskaniu jak najszerszego zakresu kompetencji dotyczących możliwości serwisowania i utrzymywania produktów własnymi siłami. My na tym polu jesteśmy w stanie im pomóc, oferując konkurencyjne rozwiązania pod względem kosztowym i jakościowym – dodaje prezes Wojnicz.
Polska od dawna współpracuje z Węgrami przy różnego rodzaju projektach powiązanych z sektorem zbrojeniowym. W ostatnim czasie wchodzące w skład PGZ bydgoskie zakłady Nitrochem oraz Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu dokonały remontów i modernizacji systemów obrony przeciwlotniczej wraz z transferem technologii, umożliwiającym wykonywanie bieżących przeglądów wyrzutni 2K12 Kub, wykorzystywanych przez węgierskich żołnierzy. Miarą owocnej współpracy są także regularne spotkania przedstawicieli obu przemysłów zbrojeniowych. W październiku ub.r. wizytę w siedzibie Grupy PGZ złożyła delegacja węgierskiego rządu oraz przemysłu zbrojeniowego pod przewodnictwem dyrektora ds. uzbrojenia Sił Zbrojnych...
[pozostało do przeczytania 53% tekstu]
Dostęp do artykułów: