Cel: czyste niebo nad Polską. Przeciwdziałanie zanieczyszczeniu powietrza w rękach samorządów

Minie jeszcze sporo lat, zanim walkę o czyste powietrze w naszym kraju będzie można uznać za zakończoną. Zimą zanieczyszczają je domowe piece na węgiel i drewno oraz wiekowe auta, coraz mniej zaś przemysł.

Stopniowo na terenie całego kraju realizowana jest wprowadzona jeszcze w 2015 r. nowelizacja Prawa ochrony środowiska, która daje samorządom narzędzia do walki z zanieczyszczeniem powietrza. Jednak dopiero działania realizowane na szczeblu centralnym przez rząd zadecydują o faktycznym zwycięstwie w walce o czyste powietrze nad Polską.
Samorządy mogą m.in. zdecydować na danym terenie, jakiej klasy domowe kotły będą mogły być dopuszczone do użytkowania. Jak również zakazać wykorzystywania do palenia w piecach niektórych paliw, np. węgla, miału czy drewna, wydzielających szczególnie dużo trujących gazów. Ostatnio, w końcu grudnia ub.r., uchwałę antysmogową wprowadziła Wielkopolska. To już siódme województwo, po m.in. małopolskim, w którym w 2017 r. przyjęto taką uchwałę.

Wysokie stężenie zanieczyszczeń na Śląsku i Pomorzu
W kwietniu ub.r. rząd przyjął program „Czyste powietrze” w związku z występowaniem na znacznym obszarze kraju wysokiego stężenia zanieczyszczeń powietrza. Z analizy jednej z organizacji ekologicznych (Polski Alarm Smogowy) na podstawie danych za 2016 r. wynika m.in., że na liście miast z najgorszym powietrzem znalazły się te z południa kraju (Śląsk, Małopolska), ale pojawiły się również miasta z Pomorza. W zakresie przekroczenia stężenia pyłu PM10 lista największych trucicieli obejmowała Kraków, Katowice i Warszawę, większość najbardziej zanieczyszczonych miast znajdowało się zaś na Śląsku, w Małopolsce i woj. łódzkim. W przypadku rakotwórczego benzopirenu rekordowe miasta przekraczały dopuszczalny poziom prawie 18-krotnie! Było tak m.in. na Pomorzu. Kościerzyna i Wejherowo przekroczyły normy o odpowiednio 1000 i 800 proc.

Rządowy program „Czyste powietrze”...
[pozostało do przeczytania 71% tekstu]
Dostęp do artykułów: