Fantazjo, a wisz? Życia nie przejaskrawisz!

No bo jak to jest? Polak to Europejczyk, a nie jakiś Maorys albo nawet Ruski, a zachowuje się jak, nie przymierzając, przedpotopowy Neandertalczyk albo coś w tym guście. Każdy Polak? Nie każdy, ale liczni. Wyjeżdżają tacy na saksy prosto z popegeerowskiej chałupy, wyposażeni w obyczaje odległe od europejskich, bez picia, przeklinania, bójek, złodziejstwa i cwaniactwa ich życie byłoby nudne. I takie nie swojskie. Obce. A jak wyjazd się nie uda, roboty nie ma, nie daj Boże wrócić do kraju, do swojej wioski czy miasteczka. Emigrant bowiem wysyła z tej zagranicy same dobre wieści, że zarabia, ma mieszkanie i wypasiony samochód. A tymczasem pod londyńskim mostem spożywa danie z pieczonego szczura i popija płynem do mycia okien z zawartością alkoholu. Nieprawda? Oj, prawda, prawda. Lepiej tak żyć, niż umrzeć ze wstydu przed rodziną i znajomymi.

Oczywiście, są w tej zagranicy ludzie zaradni, wykształceni, znający język angielski i znakomicie sobie radzący w obcym środowisku. Oni stanowią mniejszość i dlatego nie są wizytówką naszego narodu. Ich nie widać i nie słychać, bo to ludzie kulturalni. Nie kradną w sklepach i nie napadają na niewinnych ludzi. O Polsce i Polakach świadczą ci, którym się nie powiodło. Nie powiodło się im w kraju, nie powiodło za granicą. A przecież wciąż wyjeżdżają. Nabierają się na oferty pracy, których nie ma, liczą na szczęście, którego też nie ma. Nie są cywilizacyjnie przygotowani do życia w praworządnych państwach, gdzie pewnych rzeczy się nie robi, gdzie chamstwo, specjalność narodów słowiańskich nie istnieje. Nie ma nawet takiego słowa. Niemcy mają arogancję, inne narody też, ale to jest wyższy poziom pogardy dla człowieka, bardziej, że tak powiem, wysublimowany.

Chamstwa chamstwem nie wyplenisz

Dlaczego ja to wszystko piszę? Może dlatego, że choć wszyscy o tym wiemy, wstydzimy się przyznać do naszych narodowych wad i do cywilizacyjnych niedostatków. I nosimy dumę narodową w niewłaściwym...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: