„Tarantula” wkracza do armii. Nowoczesny sprzęt dla żołnierzy

Inspektorat Uzbrojenia MON zamierza pozyskać dla polskiej armii 50 kompletów mobilnych bezzałogowych pojazdów rozpoznawczych w ramach programu operacyjnego pod kryptonimem „Tarantula”.

Sprzęt, który niedługo znajdzie się na wyposażeniu polskich żołnierzy, przeznaczony jest do prowadzenia rozpoznania zwiadowczego w bezpośredniej styczności działań zbrojnych, zwłaszcza na terenach niebezpiecznych, do których niemożliwe jest dotarcie żołnierza. Miniaturowe pojazdy doskonale sprawdzają się w miejscach potencjalnie zaminowanych lub takich, gdzie nie da się jednoznacznie zlokalizować rodzaju uzbrojenia wroga i jego rozmieszczenia. Z tego też powodu jednymi z głównych cech sprzętu rozpoznawczego powinny być kompleksowość i wszechstronność. Pojazd musi się poruszać po każdej możliwej nawierzchni i w każdym terenie (lesistym, zurbanizowanym oraz otwartym), a także być przystosowany do kamuflażu. Nie należy również zapominać o odpowiednich wymiarach i wadze, które umożliwią oddziałom rozpoznawczym bezproblemowy transport i użycie go w dowolnym miejscu i czasie. Jednym słowem – sprzęt musi być szybki i zwinny jak tarantula – bo właśnie takim kryptonimem opatrzono program operacyjny na zakup tego uzbrojenia.

Patrząc na aspekty techniczne bezzałogowych pojazdów rozpoznawczych, można dojść do wniosku, że tego rodzaju uzbrojenie powinno być określane mianem robopojazdów, gdyż bezpośrednia ingerencja żołnierza w jego działanie jest znikoma. Wyposażony w specjalne rejestratory audio i wideo pojazd przekazuje zdobyte informacje drogą bezprzewodową do specjalnej konsoli obsługiwanej przez żołnierza. Cechą szczególną tego typu sprzętu jest to, że nie tylko rejestruje obraz i dźwięk z miejsca akcji, ale jest również w stanie podnieść lub przenieść niewielki ładunek w wyznaczone miejsce. By tego dokonać, musi być wyposażony w sensory rozpoznawcze, do których zalicza się kamery noktowizyjne i termowizyjne, mikrofony kierunkowe oraz tzw....
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: