Polski wkład w potęgę F-35. Podzespoły od ZM Dezamet SA dla giganta zbrojeniowego

Polska Grupa Zbrojeniowa, w skład której wchodzą Zakłady Metalowe Dezamet SA, po raz pierwszy w historii będzie dostawcą podzespołu decydującego o wartości bojowej najnowocześniejszego produktu militarnego świata – myśliwców V generacji F-35 koncernu Lockheed Martin.

Podzespołem, o którym mowa, są specjalistyczne zapalniki do pocisków APEX, wystrzeliwanych z 4-lufowego działka pokładowego myśliwca F-35.

Opracowaniem pocisku dla tego uzbrojenia zajęła się norweska firma Nammo, z którą ZM Dezamet SA współpracują już od wielu lat. Rygorystyczne wymagania, stawiane wobec broni dla myśliwca V generacji (m.in. pełna kompleksowość co do zwalczania niemal wszystkich możliwych celów naziemnych i powietrznych, przy jednoczesnym zachowaniu kilkustopniowych zabezpieczeń), wymagały zastosowania w pociskach tzw. zapalnika środkowego – całkowicie nowatorskiej konstrukcji, spychającej w cień dotychczas stosowane rozwiązania (zapalnik czołowy lub denny).

Jedną z kilku firm, które przedstawiły Norwegom ofertę w tym zakresie, były ZM Dezamet SA z Nowej Dęby, oferując dwie wersje zapalników. Po wdrożeniu poprawek wymaganych przez firmę Nammo polscy inżynierowie przystąpili do opracowywania i rozwijania strategicznej konstrukcji. Niezliczone ilości badań, testów i ulepszeń przeprowadzanych zarówno w Norwegii, jak i w Polsce przyczyniły się do stworzenia 56-elementowego zminiaturyzowanego zapalnika pozbawionego podzespołów elektronicznych (z racji niskich temperatur występujących na pułapie działań F-35), spełniającego wymagania stawiane przez twórców pocisku oraz osiągającego powtarzalną, 100-proc. skuteczność działania.

Kolejny etap wdrażania pocisków z polskimi zapalnikami, na który składały się testowe strzelania naziemne i powietrzne, potwierdził pełną kompatybilność podzespołu z resztą uzbrojenia. Dzieło inżynierów z ZM Dezamet SA uzyskało już większość wymaganych certyfikatów i pozwoleń. – To nieprawdopodobny sukces...
[pozostało do przeczytania 28% tekstu]
Dostęp do artykułów: