Uważaj na mężczyzn w prochowcach!

To jest przypadek „Władców umysłów” nakręconych na podstawie dwudziestostronicowej nowelki „Ekipa Dostosowawcza” z 1953 r. Nolfi, autor m.in. „Ultimatum Bourne’a” czy „Ocean” Twelve: Dogrywka”, umie robić dynamiczne kino akcji. Toteż opowieść o mężczyźnie, który spóźnia się do pracy i dzięki temu dostrzega zadziwiającą przerwę w funkcjonowaniu rzeczywistości, zamienia w przypowieść polityczną. U Dicka widać przez chwilę czas i materię, które się rozsypują, tajemnicze ekipy w kombinezonach przeprowadzające naprawy i odbierające pamięć tym, którzy cokolwiek spostrzegli. Bohater niechcący podgląda to wszystko i myśli, że oszalał.

U Nolfiego mężczyźni w prochowcach bardzo uważnie obserwują posunięcia i karierę młodego polityka (Damon). A zwłaszcza niepokoi ich stająca na jego drodze piękna i chętna kobieta (Blunt). Film obfituje w sceny pościgów i ucieczek, w dramatyczne rozstania i cudowne odnajdywanie się zagubionej, zakochanej pary w wielkim mieście. Przemierzamy Nowy Jork przez dziesiątki cudownych drzwi, zaglądamy też do magicznego zeszytu, którym posługują się tajemniczy interwenci. Schodzą się tam i rozchodzą alternatywne ścieżki człowieczych losów.

Dick w „Ekipie…” opowiadał jak zwykle o filozoficznej wątpliwości co do natury świata. Ewokował też lęki zimnowojenne, bo ówczesne zmagania wolnego świata z sowieckim totalitaryzmem owocowały procesami szpiegów i nadaktywnością McCarthy’ego. To wszystko miało sens, ale Amerykanie rzecz odchorowali. Tak czy owak, podejrzenie, że ktoś bez ich wiedzy bezwzględnie kieruje ich losami nie było obsesją jednego geniusza fantasty.

To podejrzenie zostało w filmie Nolfiego. On też, mimo modyfikacji, zrobił adaptację wierną, nakręcił film Dickowski. Ale dodał do Dicka kuchnię polityczną, pokazał triki, służące zdobyciu powodzenia, albo sposoby przekucia upadku w zwycięstwo w następnej rundzie. To znaczy kadencji. Pod wpływem pięknej kobiety bohater odkrywa szczerość, autoironię, jako...
[pozostało do przeczytania 24% tekstu]
Dostęp do artykułów: