Wyjątkowy dar od Fundacji PGZ. Rękopis „Potopu” dla Muzeum Henryka Sienkiewicza

Dziesięć kart rękopisu jednej z najsłynniejszych powieści w historii polskiej literatury zasiliło kolekcję zbiorów Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Partnerem przedsięwzięcia była powołana niedawno Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Uroczyste przekazanie rękopisu odbyło się 23 października przy znajdującym się na terenie parafii Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie symbolicznym grobie jednego z bohaterów sienkiewiczowskiej epopei – Rocha Kowalskiego. – Tym, co rzeczywiście buduje siłę, następnie postrzeganą i używaną, jest duch narodu. Jest dusza narodu. Jest zespół wartości, według których wychowujemy nasze dzieci, a potem dorosłych ludzi, którzy używają wartości materialnych dla tworzenia wolnej, niepodległej i żyjącej w dobrobycie Ojczyzny. Ta fundacja ma służyć umacnianiu, rozbudowywaniu i upowszechnianiu wartości, które towarzyszyły naszemu narodowi od tysiąca lat – powiedział obecny na uroczystości minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. – Sienkiewicz to mistrz słowa polskiego. Nikt tak nie opisał polskiego ducha wojskowego, jego wielkich zalet i wielkich słabości. Nikt nie dał takiej nauki przyszłym pokoleniom, jak wydobywać z Polaków ich wielkość, jak ją pielęgnować i jak ją szanować – dodał szef MON.

W zbiórkę środków na pozyskanie tych fragmentów powieści dla Muzeum Henryka Sienkiewicza włączyły się placówki z powiatu łukowskiego, turyści oraz indywidualni darczyńcy z całej Polski, którzy odpowiedzieli na apel wystosowany przez muzeum. Sfinalizowanie transakcji nie byłoby jednak możliwe bez znalezienia kluczowego partnera przedsięwzięcia. Takim okazała się Polska Grupa Zbrojeniowa, która niedawno założyła Fundację pod hasłem: „Tym, co służą ojczyźnie”. Główny cel jej działalności stanowi wspieranie środowisk i inicjatyw służących krzewieniu polskich tradycji oraz narodowego dziedzictwa kulturowego. Przekazanie rękopisu stanowiło symboliczną inaugurację jej działalności. – Służba Ojczyźnie w...
[pozostało do przeczytania 21% tekstu]
Dostęp do artykułów: