Rosja: Horror from real Mordor

Wiadomości z kraju wiecznej szczęśliwości, czyli cotygodniowy przegląd ciekawostek z Federacji Rosyjskiej. Od Kaliningradu pod chińską granicę. Od Moskwy do wiosek na Przywołżu.


Jest powód, żeby się napić
Po prawie dziewięciu miesiącach w Rosji zniesiono zakaz handlu alkoholem niespożywczym. Memorandum wprowadzono po tragedii w Irkucku, gdzie 74 osoby zmarły po spożyciu koncentratu płynu do kąpieli nawiązującego nazwą do popularnej nalewki rozgrzewającej. Płyn był podrabiany, sporządzono go na bazie metanolu. Teraz jednak „niespożywczą prohibicję” zniesiono ostatecznie i koneserzy mocnych trunków (i równie ostrych wrażeń) mogą pić na zdrowie.

Niebezpieczna tendencja
Z portu w Bałtyjsku w obwodzie kaliningradzkim ukradziono dwa kutry rakietowe. Okręty były wykreślone z ewidencji floty i nie pełniły już służby – kupił je prywatny przedsiębiorca, który zamierzał je zutylizować. Mimo to sprawa jest poważna. Jeżeli bowiem jakieś nieoznakowane okręty nagle zaatakują Polskę, to prezydent Putin z ręką na sercu będzie mógł powiedzieć, że nic o tym nie wie, ponieważ „takie jednostki można kupić w każdym demobilu”.

Bitcoiny w gotówce
Nabył je mieszkaniec Obnińska w obwodzie kałuskim, a sprzedali mu je „inteligentnie wyglądający Romowie” napotkani w okolicach domu towarowego. Mężczyzna kupił od nich dwie monety po 500 rubli za sztukę (nieco ponad 30 zł). Sprzedawcy zapewniali go, że kurs kryptowaluty wciąż rośnie, więc wkrótce zarobi na niej tysiące. Nie zarobi, bo bitcoiny w gotówce nie istnieją, a to co kupił, było upominkowymi żetonami, które po 80 rubli można zamówić w chińskim sklepie internetowym Ali Express.

Na straży przepisów
Piękne i bezpieczne przejście dla pieszych powstało we wsi Ongurion w obwodzie irkuckim. Co prawda miejscowi trochę się dziwili, ponieważ po wiejskiej drodze przejeżdżają średnio ze dwa...
[pozostało do przeczytania 32% tekstu]
Dostęp do artykułów: