Promocja na bohaterach. Kulisy działania Fundacji „Niezłomni”

Litwa, Ejszyszki, czerwiec 2017 r. Przy mogiłach obok kościoła kilka osób rozkopuje ziemię i robi sobie zdjęcia. Odjeżdżają po niedbałym zasypaniu grobów. Wkrótce okazuje się, że byli to przedstawiciele Fundacji „Niezłomni” im. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, której działalność niemal od początku jej powstania w 2013 r. budzi kontrowersje.

Szef Fundacji Wojciech Łuczak w korespondencji mailowej stwierdził, że jego organizacja działa prawidłowo. Jednak z rozmów z osobami, które współpracowały z Fundacją „Niezłomni” im. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, wynika coś innego. Ich zdaniem we wspomnianej fundacji dochodzi do szeregu nieprawidłowości i jej działalnością powinien zająć się minister kultury i dziedzictwa narodowego jako organ nadzorczy. Według naszych rozmówców do najgłośniejszych kontrowersji należy sprawa pogrzebu szczątków mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, które na „Łączce” odnalazła ekipa prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Fundacja „Niezłomni” skontaktowała się z dalszą rodzina „Łupaszki” i uzyskała jej pełnomocnictwa do pochówku. W organizacji uroczystości nie uwzględniono głosu Lidii Lwow, narzeczonej „Łupaszki”.

Skandal na Litwie
– Dowiedzieliśmy się, że Fundacja „Niezłomni” prowadzi prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na Litwie. Zadzwoniłem do rejonu solecznickiego [odpowiednik polskiego urzędu powiatowego – red.], z którym od dawna utrzymujemy kontakty z racji naszej działalności na Kresach, z pytaniem, na jakich zasadach odbywają się te prace. Ze zdumieniem dowiedziałem się, że nikt w urzędzie w Solecznikach nie ma pojęcia i wiedzy o poszukiwaniach prowadzonych przez Fundację „Niezłomni” – mówi nam Eugeniusz Gosiewski, wiceprezes Stowarzyszenia Odra–Niemen. – Ponieważ wiedzieliśmy, że prace prowadzone są w Ejszyszkach, zadzwoniliśmy do starosty, ale on też nic nie wiedział. Ostatecznie dowiedzieliśmy się, że zgodę wydał proboszcz w Ejszyszkach, a prace poszukiwawcze trwały około...
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów: