Innowacja na wojskowych łączach. Przegląd pola walki

Inspektorat Uzbrojenia MON rozpoczął prace nad pozyskaniem dla polskiej armii nowoczesnych systemów transmisji i wymiany danych oraz nawigacji satelitarnych.


Na początku sierpnia IU ogłosił rozpoczęcie przetargu na dostawy dla Sił Zbrojnych RP Systemu Monitorowania i Zarządzania Sieciami LINK. Jest to podstawowy taktyczny system wymiany danych wykorzystywany w krajach NATO, w tym w różnych wersjach również w Polsce. W odróżnieniu od obecnie dysponowanych przez polskie wojsko systemów, w obecnym przetargu Inspektorat Uzbrojenia chce pozyskać sprzęt w wersji mobilnej, dzięki czemu możliwa będzie jego instalacja w zależności od miejsca zapotrzebowania. Kluczowym czynnikiem ma być również możliwość przetwarzania i transmisji przez pozyskany sprzęt informacji, opatrzonych klauzulą tajności NATO. Wybór dostawcy strategicznego wyposażenia ma nastąpić jeszcze jesienią br. Sprzęt trafi do armii najprawdopodobniej w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Cechą charakterystyczną natowskiego systemu jest tzw. Tactical Data Link (TDL, w USA określane skrótem TADIL), czyli standard transmisji w procesie wymiany danych umożliwiający przekazywanie pełnych informacji na temat uczestników pola walki (m.in. o położeniu przeciwnika, jego liczebności, uzbrojeniu i prowadzonych działaniach). Dzięki temu użytkownik systemu LINK osiąga znaczącą przewagę taktyczną w starciu z wrogiem, pozyskując strategiczne informacje i dostosowując do nich swoje działania, co określane jest mianem tzw. świadomości sytuacyjnej. W strukturach Sojuszu najczęściej stosowany jest system LINK w wersji 16, wykorzystywany głównie przez wojska powietrzne (m.in. przez polskie myśliwce F-16) i zapewniający łączność w relacji powietrze–ziemia. Za najnowocześniejszy uważa się natomiast system Link w wersji 22, znacznie bardziej rozbudowany, odporniejszy na zakłócenia i charakteryzujący się większą przepustowością od swoich poprzedników.

Równocześnie pod koniec...
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: