Podziękowali najważniejszej z Matek. Wojskowi na Jasnej Górze

Ponad 700 żołnierzy Sił Zbrojnych RP oraz 100 wojskowych armii sojuszniczych, m.in. z USA, Niemiec i Litwy, wzięło udział w tegorocznej XXVI Pielgrzymce Wojskowej na Jasną Górę.

W podziękowaniu za zdrowie dla siebie i członków swoich rodzin oraz przyjaciół, za bezpieczną służbę, za pomyślność i dobrobyt dla Ojczyzny, wreszcie za pamięć o tych, którzy przelali krew i oddali życie za Polskę – choć każdy z żołnierzy podążał w stronę Jasnej Góry z innymi intencjami, wszyscy zgodnie stwierdzili, że podziękowanie Matce Boskiej jest ich obowiązkiem. – To najważniejsza z Matek, od której wszystko zależy. Spełniając swoje codzienne żołnierskie zadania, nie należy zapominać o wierze, która pomaga przetrwać w trudnych chwilach – mówi w rozmowie z „GP” Jacek, uczestnik tegorocznej wojskowej pielgrzymki, zorganizowanej pod hasłem „Oto Matka Twoja”.  – Słowa te przypominają o obchodzonej w tym roku 100. rocznicy objawień fatimskich oraz 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej – mówi ks. płk Zenon Surma, dziekan Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i przewodnik pątników.
Wojskowi rozpoczęli swoją pielgrzymkę 5 sierpnia br. o świcie od mszy św. w Katedrze Polowej WP w Warszawie, celebrowanej przez biskupa polowego gen. Józefa Guzdka. Tegoroczna, XXVI już Pielgrzymka Wojskowa zebrała ponad 700 żołnierzy z całej Polski, a także 100 wojskowych armii sojuszniczych, m.in. z USA, Niemiec, Litwy, Chorwacji i Słowacji, stacjonujących na polskich poligonach w ramach misji NATO.

14 sierpnia wojskowi pielgrzymi uczestniczyli w uroczystej Eucharystii, zorganizowanej w sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce w Siedlcu k. Częstochowy. Stamtąd wyruszyli na ostatni etap pielgrzymki: na Jasną Górę przed Obraz Matki Boskiej, gdzie nastąpił akt zawierzenia wojska Maryi – Hetmance Żołnierza Polskiego. – Wiara dodaje siły. Obecność tutaj w tak ważnym dniu, łączącym święto Wojska Polskiego ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej...
[pozostało do przeczytania 7% tekstu]
Dostęp do artykułów: